Kultura i sztuka po 1989 roku

03.07.2019

12 spektakli Wajdy na jednej wystawie w krakowskim Starym Teatrze

Andrzej Wajda, 2016 r. Fot. PAP/J. Kamiński Andrzej Wajda, 2016 r. Fot. PAP/J. Kamiński

Wideo ze spektakli, kostiumy sceniczne m.in. z "Antygony" czy "Zbrodni i kary", fotografie i inne obiekty, pochodzące z przedstawień Andrzeja Wajdy, znalazły się na wystawie "Wajda. 12 prób", którą w środę otwarto w Starym Teatrze w Krakowie.

"Wybraliśmy 12 tytułów; to jest głównie Szekspir, Wyspiański, Dostojewski i Fredro. Analizując te inscenizacje, wypowiedzi twórców, literatów, stworzyliśmy bazę 12 pytań, które są bardzo otwartą i aktualną na każdy czas formą na myślenie o człowieku. Na tych pytaniach budowaliśmy tę ekspozycję" - mówiła autorka wystawy Anna Litak.

Na ekspozycji, otwartej w środę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, znalazły się m.in. kostiumy z 12 spektakli, które w Starym wyreżyserował Wajda, takich jak "Antygona" Sofoklesa, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, "Wesela" i "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego czy "Hamleta" i "Makbeta" Szekspira. Obejrzeć będzie można również inne elementy scenografii z tych inscenizacji oraz krótkie wideo - fragmenty przedstawień i wypowiedzi twórców.

Jak podkreśliła Litak, podczas zwiedzania ekspozycji odbiorca będzie miał szansę na indywidualne spotkanie z artystą, będącym w procesie tworzenia. "Wystawa jest próbą pokazania temperamentu politycznego Andrzeja Wajdy i wejścia w jego teatr od zaplecza: śladami inspiracji, tropów historycznych i tekstowych, rozwiązań inscenizacyjnych" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Litak podkreśliła, że pytanie o Polskę, Polaków, społeczeństwo i jednostki było dla Wajdy zawsze bardzo ważne. "W wielu nagranych fragmentach wypowiedzi, wywiadów pan Andrzej zawsze mówił, że skoro dane mu było przeżyć okres wojny, a potem wybrał taki zawód, jaki wybrał, to czuł się zobowiązany do dawania świadectwa" - powiedziała.

W ocenie autorki wystawy, reżyser, idąc właśnie za myślą Herberta, szukał odpowiedzi dotyczących naszej historii. "I tworzył historie współczesne, niezależnie, czy materiał wyjściowy miał dwa tysiące lat" - zaznaczyła.

Ekspozycja "Wajda. 12 prób" będzie dostępna dla zwiedzających do końca lipca.

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 r. Reżyser zmarł w październiku 2016 r. Miał 90 lat.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL