Inne

19.08.2013 aktualizacja 19.07.2016

14 książek w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.

Półfinalistów jury nagrody wyłoniło z grupy 41 książek zakwalifikowanych do konkursu w marcu. Wśród polskich książek, które przeszły do półfinału, znalazły się m.in. „Dziennik” Jerzego Pilcha, „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia, „Grochów” Andrzeja Stasiuka, "Morfina" Szczepana Twardocha i „Wypędzony” Jacka Inglota.

Oprócz polskich książek jury konkursu wybrało także dzieła pisarzy z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Czech, Rosji i Ukrainy.

„Gdy o wyborze decyduje jury złożone z dziesięciu osób, to zawsze muszą się pojawić jakieś dyskusje, tak było i tym razem. Generalnie byliśmy zgodni w wyborze 10-11 książek, które powinny się znaleźć w kolejnym etapie konkursu. Nad pozostałymi 3-4 mocno dyskutowaliśmy” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej członek jury prof. Andrzej Zawada.

Pod koniec sierpnia jury ogłosi tytuły siedmiu książek, które znajdą się w ścisłym finale. Zwycięzcę poznamy 19 października na uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol. Wydarzenie poprzedzi cykl spotkań z autorami, którzy znajda się w finale. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą także laureat pierwszej edycji nagrody Ukrainiec Jurij Andruchowicz oraz węgierski pisarz Gyorgy Spiro, który Angelusa otrzymał w 2010 r.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Możliwość wskazywania tytułów mają wydawcy i członkowie jury. Organizatorem i fundatorem konkursu jest miasto Wrocław.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012). (PAP)

mic/ mrt/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL