Kultura i sztuka po 1989 roku

03.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

14 książek w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu 11. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest pięć książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana we wrześniu.

O wyłonieniu powieści, które znalazły się w półfinale nagrody Angelus, poinformowało w środę PAP w komunikacie jury konkursu.

W tym roku jury wybierało finałową siódemkę spośród 70 książek, które zostały zakwalifikowane do nagrody. Polską prozę reprezentują: „Solfatara” Macieja Hena, „Mała zagłada” Anny Janko, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” Renaty Lis, „Usypać góry. Historie z Polesia” Małgorzaty Szejnert oraz „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka.

W półfinale nagrody Angelus znalazły się trzy książki pisarzy z Ukrainy: „Odwaga i strach” Aleksandry Hnatiuk; „Listy i powietrze. Opowiadania pograniczne” Wasyla Machno; „Może Estera” urodzonej w Kijowie Kati Petrowskiej.

O główną nagrodę powalczą również dwie książki autorów z Litwy: „Silva rerum” Kristina Sabaliauskaite oraz „Mam na imię Maryte” Alvydasa Slepikasa; oraz dwa tytuły rumuńskich pisarz: „Medgidia, miasto u kresu” Cristiana Teodorescu i „Księga szeptów” Varujana Vosganiana. Ponadto w półfinale znalazły się również: „Dom głuchego” słowackiego prozaika Petra Kristufeka oraz „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez” białoruskiego pisarza Uładzimira Niaklajeu.

We wrześniu jury ogłosi tytuły siedmiu książek, które znajdą się w ścisłym finale. Zwycięzcę poznamy 17 października.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov"Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" (2014), Serhij Żadan "Mezopotamia" (2015).(PAP)

pdo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL