W Łodzi zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz, polskiej kompozytorki i skrzypaczki. Zwyciężczynią konkursu została 18-letnia Marie Helling z Niemiec, drugą nagrodę zdobył Jakub Staszel z Polski a trzecią Koreanka Jelin Lee. Nagrodę specjalną otrzymała Polka Marta Dettlaff.
Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 63 skrzypków. Do finału wybrano 19 artystów z Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Polski i Włoch. Zgodnie z regulaminem, wśród utworów prezentowanych w obu etapach przesłuchań skrzypkowie wykonywali obowiązkowo kompozycje światowej sławy polskiej skrzypaczki i kompozytorki urodzonej w Łodzi Grażyny Bacewicz.
Uczestników konkursu oceniało międzynarodowe jury, któremu przewodniczył prof. Łukasz Błaszczyk z łódzkiej Akademii Muzycznej. W jury zasiadali także: Adam Balas, Bartosz Bryła, Eszter Haffner, Szymon Krzeszowiec i Bogdana Pivnenko.
Werdykt ogłoszono podczas gali w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zwyciężczynią konkursu została 18-letnia Marie Helling z Niemiec, drugą nagrodę zdobył Jakub Staszel z Polski, trzecią – Koreanka Jelin Lee. Nagrodę za najlepsze wykonanie utwory patronki konkursu otrzymała Marta Dettlaff z Polski.
Marie Helling - zdobywczyni I nagrody Konkursu im. Grażyny Bacewicz zgodnie została uznana przez jurorów za artystkę "kompletną".
"Ta skrzypaczka ma wszystko, czego szukamy w artystach. Zaimponowała nam nie tylko znakomitą techniką, ale też osobowością" - mówił przewodniczący jury Łukasz Błaszczyk. Helling oprócz lauru konkursu dostała 25 tysięcy złotych a Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła artystkę do wspólnego wykonania koncertu.
"Dla nas, jurorów, było to fascynujące, w jak różny sposób zostały odczytane utwory Grażyny Bacewicz, szczególnie przez uczestników z zagranicy. Najbardziej cieszę się z tego, że – choć oni wyjadą z Polski – muzyka Bacewiczówny zostanie w ich repertuarze i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w swojej karierze do niej wrócą" - podsumował prof. Błaszczyk.
Niemka Marie Helling ze Stuttgartu, rocznik 2005 od ub. roku studiuje u prof. Borisa Kuschnira na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w austriackim Grazu Jest laureatką wielu konkursów, na których zdobyła nagrody jako solistka i kameralistka. W 2019 roku otrzymała I nagrodę w kategorii skrzypiec solo, połączoną z nagrodą specjalną od Deutsche Stiftung Musikleben. W tym samym roku otrzymała II nagrodę na konkursie w Brukseli.
Patronka konkursu Grażyna Bacewicz urodziła się w Łodzi 5 lutego 1900 r. w Łodzi w polsko-litewskiej rodzinie artystycznej. Bratem Grażyny był kompozytor i rektor Akademii Muzycznej w Łodzi Kiejstut Bacewicz - rodzeństwo jest patronem uczelni.
Grażyna Bacewicz studiowała w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, które ukończyła w 1932 r. z dwoma dyplomami - z kompozycji i gry na skrzypcach. Zaczęła odnosić pierwsze sukcesy, m.in. wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 1935 r. Koncertowała w całej Europie.
Po II wojnie światowej poświęciła się karierze kompozytorskiej. Tworzyła w stylu neoklasycystycznym. Była autorką m.in. siedmiu koncertów skrzypcowych. Nigdy nie skomponowała utworu socrealistycznego. Była pedagogiem m.in. w artystycznych uczelniach Łodzi i Warszawy.
Grażyna Bacewicz zmarła w stolicy 17 stycznia 1969 r. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mmu/