Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2019

19. Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry” - od piątku

Już 24 maja zacznie się w Sopocie 19. festiwal „Dwa Teatry” - święto teatru radiowego i telewizyjnego; bardzo współczuję jurorom, bo tych nagród chyba będzie trochę za mało w tym roku - powiedziała dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix.

Ewa Millies-Lacroix przypomniała, że w minionym sezonie zrealizowano 28 premier, z czego 21 przedstawień przygotowano dla TVP1, przeniesiono "Pchłę Szachrajkę" z Teatru Narodowego, a 6 spektakli powstało dla TVP Kultura. "To jest ponad 350 ról i to jest dla nas święto, że możemy to ogłosić" - podkreśliła.

"Takiej sytuacji nie było nigdy - to jest absolutny rekord" - oceniła.

"Już 24 maja w Sopocie 19. festiwal +Dwa Teatry+ - święto teatru radiowego i telewizyjnego. Bardzo współczuję jurorom, bo tych nagród chyba będzie trochę za mało w tym roku" - powiedziała Millies-Lacroix.

Organizatorzy festiwalu Telewizja Polska oraz Polskie Radio postanowili, że w tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu "za wybitne kreacje" uhonorują Halinę Łabonarską i Jana Englerta.

W konkursie Teatru Telewizji weźmie udział 28 spektakli oraz 34 słuchowiska. Festiwalowa gala - podczas której wręczana będzie Wielka Nagroda - odbędzie się 27 maja o godzinie 19.00.

Po raz pierwszy w tym roku widzowie telewizyjnej Jedynki będą mieli okazję obejrzenia spektaklu, który otrzyma tego dnia Grand Prix. Będzie on emitowane tuż po zakończeniu gali - o godz. 21.00 w TVP1. Z kolei słuchacze Polskiego Radia będą mogli w tym samym czasie na antenie programu I wysłuchać dzieła, które zdobyło Grand Prix w konkursie radiowego.

W związku z obchodami roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odbędzie się wydarzenie: "+Dwa Teatry+ czytają Herlinga” - aktorskie czytania opowiadań autora "Dziennika pisanego nocą". Przygotowano też cykl spotkań z aktorskimi gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Festiwalowe spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk będą odbywać się tym razem nie tylko w Sopocie, ale również w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Festiwalowa gala, na której będą wręczane nagrody, odbędzie się 27 maja o godz. 19.

Dyrektorami artystyczno-programowymi festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix (ze strony Telewizji Polskiej) oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (ze strony Polskiego Radia). Dyrektorem całości jest Joanna Strzemieczna-Rozen.

Tradycyjnie organizatorami festiwalu są Telewizja Polska i Polskie Radio, a współorganizatorami - Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk. Producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej.

Tegoroczny Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2019" odbędzie się po raz dziewiętnasty. Impreza gościć będzie w Trójmieście od 24 do 27 maja.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL