Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2018

19 maja ponad 240 miejsc do zwiedzania w ramach Nocy Muzeów w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański Muzeum Narodowe w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański

Noc Muzeów to wschodnioeuropejski karnawał; w stolicy Polski będzie można odwiedzić ponad 240 miejsc - poinformowały w czwartek władze Warszawy. Oprócz muzeów będzie można poznać Fabrykę Czekolady Wedel, Komendę Główną Policji oraz galerie, ministerstwa, teatry.

"Formuła Nocy Muzeów jest mocno towarzyska, powiedziałbym, że jest to wschodnioeuropejski karnawał w Rio" - zachęcał szef Biura Marketingu m.st. Warszawy Robert Zydel.

"Są kolejki, ale myślę, że to też ma swój urok. Bez kolejki można do muzeum przyjść na co dzień, a tej nocy stojąc w kolejce można np. kogoś sympatycznego poznać" - dodał.

"Zawsze staramy się nawiązywać do rocznic. W tym roku nie ma konkurencyjnego wydarzenia do 100-lecia odzyskania niepodległości (...) następne sto lat będzie za sto lat, dlatego jesteśmy specjalnie wyróżnieni, jako pokolenia, które w tych czasach żyją" - zaznaczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W ramach obchodów zostały przygotowane m.in wystawa fotografii "Nieistniejąca Warszawa - 48 obrazów nieistniejących ulic i budynków Warszawy z lat 1900-1916" w Fotoplastikonie oraz wystawa "Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce" w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Jak poinformował Zydel utworzona zostanie również kapsuła czasu - specjalna księga, w której będzie można wpisywać przesłanie dla ludzi, którzy będą żyli za sto lat - w 2118 r. "Być może ten świat będzie wyglądał zupełnie inaczej, a ludzie wtedy żyjący będą się ekscytować 200-leciem niepodległości, tak jak my 100-leciem" - podsumował.

W nocy z 19 na 20 maja gabinet Hanny Gronkiewicz Waltz będzie otwarty dla zwiedzających. Osoby niewidome i słabowidzące będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji. "Wszyscy zobaczą, w jakich warunkach prezydent pracuje. Ja zawsze z rozrzewnieniem wspominam oglądany na zdjęciach gabinet prezydenta Starzyńskiego, który był dziesięć razy większy od mojego, ale nie narzekam" - powiedziała Gronkiewicz Waltz.

Prezydent Warszawy opowiedziała PAP o swoim ulubionym muzeum. "Moje ulubione miejsce to Muzeum Skłodowskiej-Curie. (...) Jest to nasza jedyna kobieta, która została pochowana w Panteonie (w Paryżu - PAP) już nie mówiąc o jej nagrodach Nobla. Muzeum znajduje się w fajnym miejscu, bo na Nowym Mieście. Pokazuje zainteresowanie chemią, bo chemia to świat. My też w jakimś sensie jesteśmy mądrą chemią" - powiedziała PAP.

Robert Zydel zachęcał do odwiedzenia Muzeum Warszawy. "Tej nocy będzie tam specjalny program poświęcony zapomnianym legendom warszawskim oraz mrocznej stronie Warszawy, czyli opowieści o różnego rodzaju przestępcach i seryjnych mordercach, którzy grasowali w naszym mieście" - opowiadał.

W Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich odbędzie się pokaz multimedialny z cyklu "Muzeum Utracone". Są to projekcje filmów opowiadające o dziełach sztuki, które polska w trakcie wojny utraciła. Podczas Nocy Muzeów wyświetlony zostanie film "Królewski sen", przedstawiający losy dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta oraz historię jego letniej rezydencji.

W tym roku podczas Nocy Muzeów działać będą dwa punkty informacyjne: na pl. Defilad oraz pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W punkcie będzie można dostać informator oraz herbatę i lemoniadę. Ponieważ będzie to jubileuszowa, 15. edycja Nocy Muzeów, dla stu piętnastolatków, którzy zgłoszą się do punktów informacyjnych zostały przygotowane prezenty.

Specjalne zabytkowe autobusy będą odjeżdżały z pl. Defilad. Pojazdy nocnych linii muzealnych to autobusy typu Jelcz zwany ogórkiem, Ikarus i zabytkowe tramwaje.

Więcej informacji można znaleźć na stronie urzędu miasta Warszawy.

Autor: Olga Łozińska

oloz/ aszw/ nno/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL