283 filmy biorą udział w selekcji trzech konkursów 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – poinformowała w piątek Anna Serdiukow, dyrektorka programowa wydarzenia i członkini zespołu krytyków, który dokona wyboru zgłoszonych produkcji.
Obok Serdiukow w selekcji wezmą udział: Krzysztof Kwiatkowski, Dagmara Romanowska i Jan Topolski. Zespół w tym składzie dokona wyboru filmów, które rywalizować będą w trzech festiwalowych konkursach: pełnometrażowych debiutów fabularnych, pełnometrażowych debiutów dokumentalnych oraz krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Z 283 filmów zgłoszonych do selekcji 123 to obrazy reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety.
„Mniej więcej od 4 lat widzimy wzrost zainteresowania kinem dokumentalnym, krótko- i pełnometrażowym, i w tym obszarze czuć większą swadę, jak również świadomość i precyzję. Obok dość tradycyjnych filmów dokumentalnych, portretujących bohatera lub sprawę, coraz mocniej zaznacza swoją obecność dokument kreacyjny czy found footage” – zaznaczyła Serdiukow.
W ocenie dyrektor programowej festiwalu w fabułach też widoczne jest „przewartościowanie”. „Z jednej strony hybrydy gatunkowe, ale i eseje filmowe, bardzo czyste formy. Coraz mniej jest historii użytych służebnie, pretekstowo wobec środków formalnych, czy popisów estetycznych” – oceniła Serdiukow.
Z kolei dyrektor medialny festiwalu Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że nadsyłane propozycje „przynoszą nieoczywiste wizje otaczającego nas świata”. „Młodzi artyści odważnie filtrują rzeczywistość przez swoją wrażliwość” – wskazał.
Serdiukow zwróciła uwagę na to, że twórcami filmów są coraz młodsze osoby, również takie, które nie studiują i nie studiowały na kierunkach filmowych, artystycznych.
43. KFDF „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie).
Tradycyjnie bezpośrednio po konkursowych projekcjach można się będzie spotkać z twórcami filmów w ramach cyklu „Szczerość za szczerość”. Nie zabraknie też obrazów zaproponowanych przez partnerów festiwalu, rozmów i debat eksperckich oraz branżowych. W Konkursie Teatrotek zostaną zaprezentowane wybrane utwory, które powstały w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
W ubiegłorocznej edycji festiwalu główną nagrodę Wielkiego Jantara otrzymali Damian Kocur za pełnometrażową fabułę „Chleb i sól” oraz Lea Glob za dokument „Apolonia, Apolonia”. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ aszw/