Kultura i sztuka po 1989 roku

22.05.2019

31. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - 8 czerwca

31. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2019 w Grzowie Wlkp. odbędą się 8 czerwca. Po dwóch festiwalach na nadwarciańskich błoniach, cygański folklor powraca do gorzowskiego amfiteatru.

Na scenie wystąpią zespoły: The Gipsy Band z Francji, Russka Roma z Rosji, Trupa Modern z Rumunii, Teatr Romathan ze Słowacji, Dikanda z Polski oraz Błażej Król, Rafał Brzozowski i gospodarz festiwalu Cygański Teatr Muzyczny TERNO.

Gościnnie z zespołem TERNO wystąpi Salwin Merstein-Siwak "Jimmy", który jest laureatem ostatniej edycji programu "Śpiewajmy razem", emitowanego na antenie jednej z telewizji. Z kolei taniec cygański zaprezentuje tancerka z Japonii, Yoko Ishikawa.

Koncert galowy będzie transmitowany na antenie TVP 2.

Jednym z wydarzeń, które poprzedzi 31. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa będzie Cygański Wieczór Filmowy - "Romani Rad", który odbędzie się w czwartek, 23 maja, w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie. "Zostaną na nim wyświetlone filmy dokumentalne, poetycko-muzyczne, dotyczące obyczajów kultury cygańskiej oraz wspomnień z odległych dramatycznych czasów wojny i romantycznego pełnego wolności życia taborowego" – poinformował PAP rzecznik imprezy Kamil Lewera.

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie nieprzerwanie od 1989 r. z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie, a głównym mecenasem miasto Gorzów. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL