Kultura i sztuka po 1989 roku

14.08.2018

31 sierpnia Sinfonia Varsovia wykona muzykę z „Blues Brothers”

Orkiestra Sinfonia Varsovia, oraz artyści Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak-Przybylińska, wykonają w Warszawie muzykę z filmu „Blues Brothers”. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia w cyklu Letnie Koncerty na Grochowskiej.

"Występ z repertuarem rozrywkowym to nietypowa odsłona naszej orkiestry" - powiedziała PAP kierownik impresariatu orkiestry Sinfonia Varsovia Blanka Gołaszewska. Artyści pod batutą Bassem'a Akiki wykonają np. "Everybody Needs Somebody to Love", "Jailhouse Rock" i "Minnie the Moocher" w aranżacji Wiesława Świderskiego.

"Muzyka z +Blues Brothers" to coś, co publiczność kocha, a my w nowym miejscu otwieramy się na nową publiczność" - mówiła Gołaszewska. Jak powiedziała Gołaszewska, dyrygent Bassem Akiki realizował ten projekt "z wielkim sukcesem" w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i w Filharmonii Szczecińskiej.

Podkreśliła, że "nie zna osoby, która by nie uwielbiała muzyki z tego filmu". W "Blues Brothers" występują gwiazdy światowego bluesa i soul'u, m.in. Aretha Franklin, Ray Charles, James Brown, John Lee Hooker. Koncert rozpocznie jesienną część cyklu Sinfonia Varsovia na Grochowskiej.

7 września odbędzie się koncert z polską muzyką filmową w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, muzyk poprowadzi również orkiestrę. Artyści wykonają muzykę takich kompozytorów jak Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Michał Lorenc, Jan. A.P. Kaczmarek, Krzesimir Dębski. Będą to melodie z filmów m.in. "Vabank", "Rosemary's Baby", "Ziemia Obiecana", "Pianista". Orkiestra wykona również Suitę tematów filmowych Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.

Cykl koncertów na Grochowskiej zakończy 21 września występ węgierskiego skrzypka Roby Lakatos i jego zespołu. Wydarzenie zatytułowano "Szalone skrzypce i muzyka świata". Publiczność usłyszy muzykę z pogranicza klasyki, jazzu, ludowej muzyki węgierskiej i improwizacji.

Kierownik impresariatu Blanka Gołaszewska powiedziała, że koncerty odbędą się w powstałym w tym roku Pawilonie Koncertowym przy ulicy Grochowskiej 272.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL