Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2018

7. Nadmorski Plener Czytelniczy od piątku w Gdyni

I Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni. 2012 r. Fot. PAP/A. Warżawa I Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni. 2012 r. Fot. PAP/A. Warżawa

Z 40 autorami książek z różnych gatunków literackich będzie można się spotkać na rozpoczynającym się w piątek w Gdyni 7. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym. Częścią trzydniowej imprezy będzie także kiermasz książki, w którym udział zapowiedziało 70 wydawnictw.

"Idea imprezy jest zawsze ta sama czyli promocja czytelnictwa. Chcemy zachęcić do czytania szczególnie tych, którzy mają rzadszy kontakt z książką, bo osoby chętnie czytające po książkę zawsze sięgną, zwłaszcza w okolicznościach wakacyjnych" - powiedziała w czwartek PAP Małgorzata Kanownik z firmy Murator EXPO, współorganizatora gdyńskiej imprezy.

Dodała, że Nadmorski Plener Czytelniczy cieszy się dużym zainteresowaniem. Według szacunków, w każdej edycji tego wydarzenia, przez trzy dni jej trwania, udział bierze ok. 20 tysięcy osób.

Kanownik podkreśliła, że na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, jak co roku, będzie okazja do kupna nowości wydawniczych i bestsellerów po promocyjnych cenach, a także możliwość spotkania z ich autorami.

Do Gdyni na spotkania z czytelnikami przyjadą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Michał Kleiber, prof. Krystyna Skarżyńska, Michał Witkowski, Jakub Małecki, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Małgorzata Kalicińska, Sylwia Kubryńska, Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik, Stefan Szczepłek, Artur Górski i Janek Fabiańczyk, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska i Iwona Kienzler.

Rozmowy z pisarzami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Na gdyńskim bulwarze swoją ofertę przedstawi 70 oficyn wydawniczych m.in. Agora, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, Claroscuro, Czwarta Strona, Debit, Druga Noga, Edipresse Książki, Gdański Dom Wydawniczy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Media Rodzina, Muchomor, Multico Oficyna Wydawnicza, Muza, National Geographic, Nasza Księgarnia, Poławiacze Pereł, Prószyński i S-ka, Publicat S.A., Rebis Dom Wydawniczy – Poznań, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Świat Książki, Uroboros, W.A.B., Widnokrąg, Wilga, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN.

W piątek podczas oficjalnego otwarcia 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego ogłoszony zostanie program festiwalu Miasto Słowa, który będzie towarzyszyć tegorocznej Nagrodzie Literackiej Gdynia w dniach 27 sierpnia-2 września.

W programie tegorocznego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego są też atrakcje dla dzieci i młodzieży, w tym warsztaty plastyczne oraz rodzinne czytanie bajek.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Codziennie na scenie występować będzie Zagan Acoustic. To zespół instrumentalny założony ponad 10 lat temu przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Grupa wystąpi w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Ignacy Wendt – trąbka oraz Jarosław Stokowski – kontrabas.

Zaplanowano także atrakcje dla miłośników kina. W sobotę w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się projekcja filmu "Ostatnia rodzina", a po niej spotkanie z udziałem m.in. aktorki Aleksandry Koniecznej, odtwórczyni roli Zofii Beksińskiej.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL