Kultura i sztuka po 1989 roku

07.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

70 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus

70 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 15 października.

Przewodniczący jury, ukraiński krytyk literacki Mykoła Riabczuk podkreślił w poniedziałek po posiedzeniu jury, że wśród 70 pozycji zakwalifikowanych do tegorocznej edycji Angelusa 18 to książki autorów zagranicznych. „W tym roku mamy aż cztery książki słowackich autorów, oprócz tego trzy rumuńskich, dwie książki litewskich pisarzy, jest również proza rosyjska, ukraińska, czeska, niemiecka i austriacka” - mówił Riabczuk.

Przewodniczący dodał, że w tym roku wyjątkowo dużo zgłoszono pozycji eseistycznych.

W sierpniu jury nagrody wyłoni 14 książek, które znajdą się w półfinale. Siedem pozycji zakwalifikowanych do finału zostanie wyłonionych we wrześniu, a zwycięzca ogłoszony 15 października podczas gali finałowej.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

W ramach Angelusa nagradzany jest również tłumacz. Tu fundatorem nagrody, która wynosi 20 tys. zł, jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz „Dwanaście kręgów” (2006), Martin Pollack „Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu” (2007), Peter Esterhazy „Harmonia calestis” (2008), Josef Skvorecky „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (2009), Gyorgy Spiro „Mesjasze” (2010), Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (2011), Miljenko Jergović „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” (2012), Oksana Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów” (2013), Pavol Rankov „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (2014), Serhij Żadan „Mezopotamia” (2015).

pdo/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL