70. rocznicę powstania obchodzi w tym roku Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z tej okazji przygotowanych zostanie kilkadziesiąt wystaw. Jednym z najważniejszych elementów obchodów jubileuszu uczelni będzie otwarcie w grudniu parteru Wielkiej Zbrojowni.
W należącej do gdańskiej ASP, pochodzącej z początku XVII wieku, Wielkiej Zbrojowni od 2013 roku trwa remont. Przez kilka ostatnich lat jej pasaż był zamknięty.
Otwarcie sali Wielkiej Zbrojowni, która zacznie swoją nową działalność jako Zbrojownia Sztuki, zaplanowano na 5 grudnia. Okazją do tego będzie wernisaż dużej wystawy zbiorowej pracowników i studentów uczelni.
"Dla uczelni to miejsce jest niesłychanie ważne. Ma w sobie wielki potencjał. W ramach projektu Zbrojownia Sztuki będziemy prowadzić działalność edukacyjną, popularyzacyjną i ekspozycyjną. Przewidujemy organizację każdego roku kilku wystaw. Chcemy też tam przygotowywać warsztaty i wykłady, kierowane do różnych osób, nie tylko związanych z uczelnią" - powiedziała PAP rektor ASP w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska.
W należącej do gdańskiej ASP, pochodzącej z początku XVII wieku, Wielkiej Zbrojowni od 2013 roku trwa remont. Przez kilka ostatnich lat jej pasaż był zamknięty. Otwarcie sali Wielkiej Zbrojowni, która zacznie swoją nową działalność jako Zbrojownia Sztuki, zaplanowano na 5 grudnia. Okazją do tego będzie wernisaż dużej wystawy zbiorowej pracowników i studentów uczelni.
O tym, jak pasaż Wielkiej Zbrojowni jest atrakcyjną przestrzenią, może świadczyć fakt, że zorganizowaną tam w połowie lipca 2014 roku wystawę "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych", prezentującą dokonania absolwentów ośmiu uczelni artystycznych w Polsce, odwiedziło 130 tys. osób.
Do tej pory inwestycja, finansowana z budżetu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, kosztowała ok. siedmiu milionów zł. Otwarcie parteru Wielkiej Zbrojowni nie oznacza zakończenia przedsięwzięcia. Planowane są jeszcze dalsze prace w piwnicach obiektu.
Wielka Zbrojownia powstała w latach 1601-1609 według projektu Antoniego van Obberghena. Służyła do gromadzenia broni. Oprócz tego, w arsenale znalazło się miejsce na inne przedmioty - przechowywano tu np. alabastrowy grobowiec przeznaczony dla króla szwedzkiego Jana III. Bogate wyposażenie Wielkiej Zbrojowni zniknęło wraz z zajęciem w roku 1807 r. Gdańska przez armię napoleońską. Francuzi umieścili w budynku szpital wojskowy. W okresie międzywojennym zabytek służył celom handlowym. W 1945 r. obiekt uległ poważnemu pożarowi.
Początki dzisiejszej ASP w Gdańsku sięgają 1945 roku, kiedy w Sopocie założono Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Inicjatorami jego powstania byli zaprzyjaźnieni ze sobą artyści: Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy oraz Józefa i Marian Wnukowie. Pierwszy rok akademicki zainaugurowano 15 października 1945 r. Studia rozpoczęło wtedy 22 studentów. Z końcem tego roku zmieniono nazwę uczelni na Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Pięknych, przemianowaną później na Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych.
W 1954 r. siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Częścią placówki stała się też stojąca w sąsiedztwie XV-wieczna Baszta Słomiana. Rosnąca liczba studentów skłoniła ówczesne władze uczelni do rozbudowy siedziby. W 1968 r. powstało nowe skrzydło, wzniesione wzdłuż ulicy Tkackiej, według projektu prof. Ryszarda Semki. W tamtym czasie uczyło się już około 150 studentów.
W 1996 r. uczelnia uzyskała status Akademii Sztuk Pięknych. Równocześnie jej własnością stał się zabytkowy budynek Małej Zbrojowni, zlokalizowany na Starym Przedmieściu.
Dziś na ASP w Gdańsku uczy się ok. tysiąca studentów na poziomie licencjackim i magisterskim, na czterech wydziałach: Architektury i Wzornictwa, Grafiki, Malarstwa oraz Rzeźby i Intermediów. Na uczelni działa Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce, który kształci w ramach kierunku edukacja artystyczna. Kadra akademicka liczy ok. 145 osób. Co roku mury uczelni opuszcza ok. 270 absolwentów.
Największym zainteresowaniem przyszłych artystów cieszą się kierunki o charakterze projektowym.
Prof. Ostrogórska zaznaczyła, że w ostatnich latach przeprowadzono na uczelni prace modernizacyjne. Objęły one m.in. konserwację elewacji Baszty Słomianej, modernizację Sali Senatu audytorium i auli oraz przebudowę biblioteki wraz z wykonaniem antresoli. Inwestycję przeprowadzono przy wsparciu dotacji Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
"Był to właściwie pierwszy tak gruntowny remont na uczelni od końca lat 60. ubiegłego wieku. Podniosło to w znacznym stopniu standard studiowania. To ważne szczególnie w kontekście niżu demograficznego i zabiegania przez każdą uczelnię wyższą o studentów" - podkreśliła rektor gdańskiej ASP.
Dodała, że jest szansa, aby w najbliższych 3-4 latach wprowadzić na gdańskiej ASP studia w języku angielskim dla obcokrajowców. (PAP)
rop/ eaw/