Archeolodzy z firmy ArcheoScan odkryli w centrum Gdańska granitową płytę nagrobną z reliefem krzyża łacińskiego, datowaną na XIII wiek. W ubiegłym roku w tym samym miejscu odnaleziono m.in. płytę nagrobną z wizerunkiem rycerza.
W lesie na terenie Wyspy Sobieszewskiej (woj. pomorskie) poszukiwacze z Fundacji Latebra natrafili na szczątki prawdopodobnie niemieckiego żołnierza. W ustach zmarłego znajdował się różaniec wykonany ze szklanych paciorków. Antropolożka kultury wskazuje, że jednym z motywów takiego działania mogła być chęć zaopatrzenia zmarłego na spotkanie z Bogiem.
Odrestaurowano plan XIX-wiecznego Gdańska sporządzony przez Daniela Buhsego w latach 1866–1869. Oryginał od czasów powojennych znajduje się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. Jest uznawany za jedno z najcenniejszych źródeł kartograficznych dotyczących przestrzeni miejskiej Gdańska z tamtego okresu.
Znawca historii i architektury Gdańska Andrzej Januszajtis został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi. Profesor zmarł 22 stycznia. Został pochowany w czwartek (29 stycznia) na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.
Po latach intensywnych prac konserwatorskich i konstrukcyjnych, nawa południowa bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku została ponownie otwarta dla wiernych. Podczas uroczystej mszy św. dominikanie podkreślali, że ratowanie świątyni stało się także doświadczeniem budowania Kościoła jako wspólnoty.
Uniwersytet Morski w Gdyni ponownie wystawił na sprzedaż budynek przy ul. Długi Targ 41 w Gdańsku, znany jako Złota Kamienica. Cena wywoławcza wynosi 22 mln zł. W poprzednim przetargu zgłosiła się jedna firma, która ostatecznie zrezygnowała z zakupu i straciła wpłacone prawie 2 mln zł wadium.