Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, 500 wirtualnych lekcji dla szkół - to część atrakcji „Darmowego listopada w Rezydencjach Królewskich”. W tym roku akcja odbędzie się wyłącznie online. „Nie poddajemy się do końca i staramy się dalej pracować” - powiedział wicepremier Piotr Gliński.
W piątek odbyła się konferencja prasowa online "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online". Uczestniczyli w niej wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, zastępca dyrektora Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie Izabela Zychowicz, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu Iwona Łukawska.
Prowadzona od 2012 roku akcja "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich" to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne "Darmowy listopad 2020" będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.
"+Darmowy listopad+ to jest akcja znana, doceniana i oczekiwana od dawna. Raz do roku w listopadzie nasze rezydencje królewskie są udostępniane za darmo wszystkim zwiedzającym, niestety w czasie pandemii nie możemy zrealizować tej akcji w sposób tradycyjny, dlatego realizujemy ją online. To też jest symboliczne działanie polegające na tym, że nie poddajemy się do końca tej tragedii w zasadzie ogólnoświatowej, jaką jest pandemia i staramy się dalej pracować i realizować nasze zadania" - powiedział minister kultury.
Podkreślił, że "instytucje kultury zamknięte dla publiczności działają online, działają także wewnętrznie". Wskazał, że akcja jest poświęcona "zapoznaniu publiczności z tym wszystkim, co oferują nasze rezydencje królewskie".
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski powiedział, że "rezydencje królewskie już dawno współdziałają w +Darmowym listopadzie+ po to, żeby zaprezentować swoje wnętrza szerokiej publiczności". "Teraz skoro nie można inaczej, zapraszamy państwa przez internet do zobaczenia tego, co normalnie jest trudne do uchwycenia przy wizycie. Można powiększać, można wracać, można specjalnie kadrować. To wszystko przez internet jest możliwe" - wskazał Fałkowski.
Zaznaczył, że jest "jedna rzecz, której w internecie się nie da zobaczyć". "To jest atmosfera wnętrz historycznych. To jest przejście przez kolejne komnaty, przez kolejne pokoje i zanurzenie się w tej przeszłości tak, jak ona zakrzepła, tak, jak ona funkcjonuje na Zamku. Dlatego zapraszam do obejrzenia naszych wnętrz, naszych dzieł sztuki i rzemiosła przez internet, a później do przyjścia do nas, żeby można było poczuć tę atmosferę i zobaczyć, czym jest królewskość rzeczywiście" - dodał dyrektor Zamku Królewskiego.
Do partnerów poprzednich edycji - Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie - dołączają w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.
Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda przypomniał, że przez "315 lat Zamek w Malborku był twierdzą Rzeczypospolitej, ważnym miejscem na mapie militarnej, ważnym miejscem na mapie administracyjnej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami królewskimi na Żuławach, a jednocześnie miejscem, gdzie Zygmunt August umieścił Komisję Morską, gdzie działała mennica koronna, ale przede wszystkim Malbork był rezydencją królewską".
Jak mówił, "fascynująca historia miejsca, niesamowita historia Polski tego okresu, niestety w kontekście malborskim prawie zupełnie nieznana i w sposób niedostateczny przebadana". "Ostatnimi laty zintensyfikowaliśmy badania nad tym okresem w dziejach Zamku, w przyszłym roku zaprosimy państwa na wystawę poświęconą właśnie okresowi polskiemu w dziejach Malborka, drugą część +tryptyku malborskiego+, a w tym roku chcemy się podzielić wynikami tych badań" - przekazał Trupinda.
"Chcemy przy okazji pokazać miejsca, które są związane z pobytami królewskimi, opowiedzieć o tych wizytach, opowiedzieć o podróżach królewskich, pokazać trochę przedmiotów, artefaktów związanych z tym właśnie okresem w dziejach Zamku" - dodał.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu Iwona Łukawska poinformowała, że Muzeum 23 listopada zaprasza wszystkich do odbycia wirtualnego spaceru po Zamku sandomierskim, gdzie zostanie zaprezentowana historia rezydencji, jak również zostaną zaprezentowane obiekty stale goszczące na ich najciekawszych ekspozycjach.
"27 listopada weźmiemy udział w webinarze, przedstawimy działalność bieżącą naszego muzeum sandomierskiego również zwrócimy uwagę na naszą najnowszą wystawę czasową zatytułowaną +Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu+, zrealizowaną w ramach programu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu" - powiedziała Łukawska. Przekazała, że Muzeum weźmie także udział m.in. w debacie online na temat rezydencji królewskich, a także zaprezentuje cykl lekcji muzealnych.
Od piątku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z rezydencji królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach udostępnianie materiałów edukacyjnych.
W specjalnych sekcjach dedykowanych "Darmowemu listopadowi online" odbiorcy znajdą w każdym tygodniu m.in. trzy duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem "Tu dzieje się historia", filmy "Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem", stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.
W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.
Wirtualne zwiedzanie "Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem" będzie poświęcone: 6 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, 9 listopada - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 13 listopada - Muzeum Zamkowemu w Malborku, 16 listopada - Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, 23 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu.
Organizatorzy zapraszają także na pięć webinariów "Tu się dzieje historia": 12 listopada – webinarium "Wizyty królewskie na Zamku w Malborku", 19 listopada – webinarium "Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich", 26 listopada – webinarium "Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu", 27 listopada – webinarium "Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej", 30 listopada – webinarium "Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.)" z Zamku Królewskiego w Warszawie.
20 listopada o godz. 18 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: "Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie", dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.
Codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.
Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu "Darmowego listopada" dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.
Więcej informacji o akcji "Darmowy listopad online" oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl; Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl; Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl; Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl; Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl; Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/