Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) obchodzi w tym roku 140. urodziny. W niedzielę w Kamienicy Szołayskich będzie można na ogromnej planszy „złożyć” muzeum życzenia.
Akcja jest inspirowana płótnem ze słynnej u schyłku XIX wieku kawiarni artystycznej "Paon" prowadzonej przez Ferdynanda Turlińskiego przy ul. Szpitalnej 38 w Krakowie. Bywali tam Stanisław Przybyszewski, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski. Odwiedzający to miejsce artyści zostawiali na płótnie swoje podpisy, rysunki i dowcipne komentarze.
Oryginalne płótno z "Paona" prezentowane jest w Kamienicy Szołayskich na wystawie "Kraków 1900".
"W niedzielę można dołączyć do nas o dowolnej porze, obejrzeć płótno z +Paona+ na wystawie, a potem uwiecznić siebie, składając życzenia muzeum. W sali edukacyjnej będą przygotowane specjalne plansze, pastele, kredki, pisaki. Tylko fantazję uczestnicy muszą przynieść ze sobą" – wyjaśniła Anna Walczyk z Działu Edukacji MNK.
Ekspozycję "Kraków 1900" będzie można w niedzielę oglądać za złotówkę. To podróż do Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, gdy obok siebie egzystowali konserwatywni mieszczanie i nieco szaleni artyści. Wystawa jest okazją do spotkania z najlepszą polską sztuką z okresu Młodej Polski i z najważniejszymi artystami m. in. z dziełami Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Zbigniewa Pronaszki, Ludwika Pugeta i Władysława Ślewińskiego. Zwiedzający mogą zajrzeć do pracowni artystów, zobaczyć przybory malarskie, szkicowniki, poznać modeli i modelki.
O g. 14.00 po wystawie oprowadzać będzie jej kuratorka Urszula Kozakowska-Zaucha.
Ci, którzy odwiedzą Kamienicę Szołayskich będą mogli za darmo obejrzeć wystawę "Szuflada Szymborskiej".
Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszą - założoną w 1879 r. instytucją w Polsce noszącą nazwę "Narodowe" i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. Co roku muzeum organizuje kilkanaście wystaw czasowych.
Jubileusz 140-lecia MNK będzie akcentowany w każdym miesiącu w innym oddziale. Główne uroczystości odbędą się w październiku w Sukiennicach, gdzie będzie można zobaczyć także niewielką wystawę archiwaliów nawiązującą do początków tej instytucji. Wydarzeniem roku i zwieńczeniem jubileuszu ma być otwarcie 19 grudnia wyremontowanego Muzeum Książąt Czartoryskich. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/