28-letni poeta Sari S.S. Alhassanat ze Strefy Gazy w Palestynie został pierwszym rezydentem literackim goszczonym przez Gdańską Galerię Miejską (GGM) w ramach współpracy z międzynarodową siecią ICORN, oferującą schronienie prześladowanym twórcom.
"Czuję się tu w Gdańsku przede wszystkim wolny. Wokół spotykam ludzi z otwartymi ramionami. Polacy są bardzo pomocni. Jestem zdziwiony, jak ktoś mówi mi, że zdarzają się w Polsce postawy nietolerancji wobec cudzoziemców. Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem tutaj i będę mógł nadal tworzyć" - powiedział w środę na konferencji prasowej Alhassanat, którego słowa były tłumaczone z języka arabskiego.
Wyjaśnił, że w jego ojczyźnie jest dużo literatów. "Ale niestety sytuacja między partiami politycznymi sprawia, że nie mogą swobodnie pisać. Poza tym sytuacja materialna jest trudna. Jak większość młodych ludzi w moim wieku nie miałem pracy. Jest bieda, panuje atmosfera smutku. Ludzie nie mają nadziei na poprawę losu" - opowiadał Alhassanat, dla którego przyjazd do naszego kraju jest pierwszym wyjazdem za granicę.
"Szoku kulturowego po przyjeździe do Polski nie doznałem. Miałem pewne wyobrażenie, jak żyje się w Europie. Do tej pory mieszkałem w świecie arabskim. Teraz moje oczy widzą, co innego widzą i to na pewno wpłynie też na moją poezję. Z twórców, poza arabskimi, lubię Szekspira. Polskich autorów nie czytałem do tej pory. Jak skończy się ramadan, to chcę zwiedzić muzea i galerie w Gdańsku" - przyznał.
Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej Piotr Stasiowski wyjaśnił, że rezydencja palestyńskiego poety w Gdańsku będzie trwać 12 miesięcy. Gość z Palestyny ma dyspozycji wynajęte mieszkanie oraz 3 tys. zł brutto stypendium. GGM zapewniło mu też na kilka miesięcy indywidualne lekcje języka polskiego, a od jesieni będzie uczęszczać do szkoły języka polskiego dla obcokrajowców. Póki co, w codziennych kontaktach posługuje się łamaną angielszczyzną.
Stasiowski zapowiedział też, że Gdańska Galeria Miejska zamierza promować twórczość młodego arabskiego poety.
Sari S.S. Alhassanat ukończył szkołę średnią w 2008 r. Do maja 2017 r. opublikował 36 wierszy swojego autorstwa. W utworach często odnosi się do kwestii praw dziecka, oraz wolności. Publikował m.in. na portalach Al Hewar Al-Mutamaden (Współczesna dyskusja) oraz Al. Noor Center for Culture and Media w Szwecji. Od 2013 r. współpracował jako wolontariusz z Peace and Friendship International Organisation, Al-Najada Charity for Palestinian Children, oraz Youth Culture Forum Association (YCFA).
Rezydencja literacka Alhassanata organizowana jest przez Gdańską Galerię Miejską we współpracy międzynarodową siecią ICORN (International Cities of Refuge Network - Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia). Skupia ona miasta i regiony oferujące schronienie prześladowanym młodym i obiecującym osobom związanym z twórczością literacką m.in. pisarzom, poetom, ilustratorom i dziennikarzom. W Polsce do ICORN, oprócz Gdańska, należą także Kraków i Wrocław. (PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/