Wystawę prac ponad stu artystów, członków bielskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, zobaczyć można w Galerii Bielskiej BWA. Okazją do prezentacji ekspozycji „Kochajmy naszych artystów cd.” jest 75-lecie istnienia ZPAP w mieście.
Wystawa prezentowana jest w obu salach galerii. Wernisaż odbędzie się w 11 września.
Kurator wystawy i dyrektor galerii Agata Smalcerz powiedziała, że miłośnicy sztuki mogą zobaczyć aktualne prace członków ZPSP, których obecnie jest ponad stu. Przypomniała, że pięć lat temu galeria zaprezentowała dorobek związanych z oddziałem artystów.
"Cieszy ponowne spotkanie ze światami wykreowanymi przez ciekawe osobowości artystyczne. To propozycje rozpoznawalne, o utrwalonej stylistyce, ale też często zaskakujące zmienionym punktem widzenia czy nową formą wyrazu. Obok artystów z bogatym dorobkiem pojawili się młodzi. Spośród technik artystycznych, wszystkie mają na wystawie swoje reprezentacje" – powiedziała.
Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA poinformowała, że zobaczyć można różne dzieła, od grafik i malarstwa po meble i elementy użytkowe wnętrz, jak lampy. "Zakres jest bardzo szeroki. Oczywiście, najwięcej jest prac malarskich i graficznych" – powiedziała.
Zdaniem Agaty Smalcerz cykliczne wystawy środowiskowe mają swoje minusy. Nie można na nich pokazywać dużych zestawów prac, gdyż trzeba się liczyć z obecnością w salach ekspozycyjnych dzieł wielu artystów.
"Mają jednak też ogromną wartość poznawczą. Widzom dają możliwość obejrzenia tego, co aktualnie tworzą miejscowi artyści, a samym uczestnikom wystawy – okazję spotkania się, porównania własnych dokonań, wymiany myśli i pomysłów" – podkreśliła.
Szefowa galerii dodała, że po raz pierwszy planowana jest aukcja i sprzedaż prac na koniec wystawy 4 października.
Związek w Bielsku-Białej zrzesza nieco ponad stu artystów różnych pokoleń. Jego historia rozpoczęła się w latach 40. XX w. W kolejnych dekadach środowisko integrowało się, co zaowocowało budową Pawilonu Wystawowego w 1960 r. Skoncentrowała się w nim działalność wystawiennicza, popularyzatorska i edukacyjna prowadzona przez ZPAP. W budynku dawnego parterowego pawilonu, po rozbudowie w latach 80., mieści się obecnie Galeria Bielska BWA.
Prezes okręgu ZPAP Mirosław Mikuszewski ocenił, że Związek w Polsce przeżywa kryzys. "Kurczą się zasoby odzyskane po stanie wojennym. Status artysty plastyka nijak nie przystaje do obecnych realiów. W odróżnieniu od większości wolnych zawodów płacimy za swój warsztat, wystawy, katalogi. Ubezpieczenia i podatki nie przystają do specyfiki działalności. Rynek sztuki prawie nie istnieje" – wskazał.
Mikuszewski podkreślił jednak, że w Bielsku-Białej jest lepiej. "Dogadujemy się na ogół z miastem i instytucjami kultury. To co udaje nam się robić, wydaje się potrzebne. Comiesięczna wystawa – bezpłatna dla członków związku – integruje nasze środowisko, pozwala na regularne prezentacje tutejszych artystów, spotkania z mieszkańcami i przyjaciółmi. Działa też galeria sprzedażna. Nasza aktywność przyciąga. Po długiej przerwie przyłączyło się do nas 16, nie tylko młodych, artystów" – zaznaczył.
Wystawę zorganizowały wspólnie: zarząd okręgu ZPAP, Galeria Bielska BWA i Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.
Galeria Bielska BWA należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/