Kurs języka esperanto w kwadrans, gra miejska o architekturze, spacer historyczny pod hasłem technika w mieście, szpital polowy czy nocna panorama z dachu opery - to niektóre atrakcje, jakie przygotowały białostockie instytucje na tegoroczną Noc Muzeów.
Europejska Noc Muzeów odbędzie się w tym roku w sobotę po raz dziewiętnasty.
W Białymstoku w imprezę oprócz muzeów i galerii sztuki włączyły się też m.in. uczelnie, informacja turystyczna oraz teatry.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zamieni się w tym roku w bezpłatne, kulturalne biuro podróży i zaprasza na podróże bliskie, dalekie i w czasie. Podczas siódmej już gry miejskiej "Poznaj Białystok" będzie można poznać najciekawsze architektonicznie budynki w mieście. "To szansa na bliskie spotkanie z obiektami, które często mijamy po drodze, nie poświęcając im jednak większej uwagi" - piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.
Wśród innych podróży znalazły się m.in. kurs języka esperanto, którego twórcą był urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof. Kurs międzynarodowego języka trwa kwadrans, zapisy nie obowiązują - jak napisano - "kto pierwszy ten lepszy". Będzie można też odbyć podróż do Chin i pod czujnym okiem specjalistów uczyć się kaligrafii znaków języka chińskiego.
Muzeum Podlaskie, największa placówka muzealna w regionie, postawiła w tym roku na technikę. W Muzeum Podlaskim w Ratuszu będzie można zapoznać się z archeologią - ustawianiem stanowisk archeologicznych, metodą datowań odkryć czy zastosowaniem fotografii rentgenowskich w archeologii. W Muzeum Historycznym otwarta zostanie ekspozycja specjalna "Pod napięciem", na którym będzie można zobaczyć starodawne urządzenia AGD.
Natomiast o godzinie 22 dyrektor muzeum Andrzej Lechowski zaprosi już tradycyjnie na wieczorny spacer historyczny. W tym roku uczestnicy spojrzą na miasto poprzez technikę.
W Galerii Sleńdzińskich otwarta zostanie wystawa "Osmo Nadir. Dziesięć utworów o kosmosie", na której Przemek Ostaszewski pokaże swoje projekty audiowizualne. Wystawę tworzą instalacje kinetyczne i świetlno-dźwiękowe. Po wernisażu każdy będzie mógł odbyć swoją międzyplanetarną podróż przez "Studnię Nieskończoności".
Otwarciem wystawy "Tygrysy" rozpocznie się także Noc Muzeów w Muzeum Wojska. Zaprezentowane na niej zostaną autentyczne części legendarnego niemieckiego czołgu, który do dzisiaj budzi wielkie zainteresowanie i jest - jak piszą organizatorzy - najbardziej rozpoznawalną konstrukcją II wojny światowej.
Na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, powstanie szpital polowy. Będzie można też uczestniczyć w pokazach musztry, a także wziąć udział w szkoleniu rekruta. Otwarte zostaną też dla zwiedzających sale pałacu - jedna z najbardziej reprezentatywnych Aula Magna, będzie można zwiedzić też piwnice.
Do Piwnicy... Lalek zaprasza też Białostocki Teatr Lalek. Można spotkać tu - jak pisze teatr - tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości.
W Noc Muzeów sezon zainauguruje też otwarcie dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Można stąd podziwiać panoramę miasta.
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku przygotował zabytkowe autobusy, którymi w sobotę za darmo będzie można przejechać się ulicami miasta. Uruchomione zostaną specjalne linie, które zawiozą zainteresowanych do najciekawszych muzeów i instytucji, biorących udział w wydarzeniu. (PAP)
swi/ dym/