Premierą musicalu „Ballady i romanse” Teatr Maska w Rzeszowie rozpocznie w pierwszą sobotę września nowy sezon artystyczny 2022/23. Scenariusz, na podstawie tekstów Adama Mickiewicza, napisała reżyser spektaklu, dramatopisarka Magdalena Drab.
Jak przekazała PAP Anna Kulpa z rzeszowskiej Maski, teatr w nowym sezonie, oprócz regularnego grania dla najmłodszych, wznowi działalność sceny dla dorosłych. Zapewniła, że „w nadchodzących miesiącach nie zabraknie w +Masce+ interesujących nowości”.
Teatr rozpocznie nowy sezon artystyczny premierą sztuki „Ballady i romanse” zrealizowanej na podstawie scenariusza napisanego specjalnie dla rzeszowskiej Maski przez jedną z najbardziej cenionych reżyserek i dramatopisarek młodego pokolenia Magdalenę Drab. Będzie to musical.
„Oczywiście tytuł nie jest przypadkowy, bo nasz musical osnuty jest wokół tekstów Adama Mickiewicza. Udowodnimy państwu, że dobra literatura nie starzeje się nigdy i może być porywająca w każdym czasie” – wyjaśniła Kulpa.
Premiera odbędzie się w sobotę 3 września wieczorem. Spektakl zostanie pokazany także w niedzielę oraz 15 listopada.
Jak dodała Anna Kulpa, musical jest „niebanalnym i bardzo współczesnym spojrzeniem” na utwory narodowego wieszcza. Musical powstał na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse” oraz ludowych podań i „niewinnych opowieści powtarzanych z pokolenia na pokolenie – ku przestrodze i dla oswojenia strachu”.
Rzecz dzieje się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, w czasie transformacji, ery „duchologii”. Grupa młodzieży, przebywająca na szkolnej wycieczce, postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”.
„Muzyczny +horror+ przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie +przerażających+ historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst” – powiedziała Anna Kulpa.
Oprócz nowego musicalu rzeszowska Maska w nadchodzącym sezonie artystycznym zaproponuje widzom jeszcze komedię „Arszenik” zainspirowaną sztuką „Arszenik i stare koronki”, która miała premierę w sierpniu, oraz spektakl „Blaski i cienie” w reżyserii dyr. artystycznego Maski, Przemysława Jaszczaka. Ponadto na afisz wrócą też tytuły znane widzom z minionych sezonów.
„Szykujemy także całkiem sporo atrakcyjnych propozycji pozascenicznych, m.in. specjalny pokaz filmu +Łukasiewicz – nafciarz romantyk+ z udziałem twórców, a także warsztaty teatralno-językowe dla młodzieży i seniorów +Co na to Morfeusz, czyli nowe fakty w sprawie śpiulkolotu+, warsztaty aktorskie z Przemysławem Buksińskim, improwizowany pokaz #ŁukasiewiczIMPRO. Tej jesieni gościć także będziemy na kilku ogólnopolskich festiwalach” – podsumowała Anna Kulpa.
Przypomniała, że Teatr Maska w Rzeszowie jest partnerem tegorocznych Rzeszowskich Senioraliów, które odbędą się w dniach 3–11 września i proponuje widzom od 60 roku życia bilety o połowę tańsze. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/