Autor powieści „Rzeszot” Bartosz Sadulski odebrał w sobotę w Miłosławiu (Wielkopolskie) Nagrodę Kościelskich za rok 2022. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w byłym majątku rodziny Kościelskich.
O przyznaniu literatowi nagrody zdecydowało na początku września jury Nagrody Kościelskich, zebrane w Ecublens w Szwajcarii. Sadulski został wyróżniony za powieść "Rzeszot" (Wrocław 2021), opublikowaną przez Książkowe Klimaty.
W uzasadnieniu jury podkreśliło, że dzieło Bartosza Sadulskiego to "brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku". Autor "rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historię, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami".
"Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Muenchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i małej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego" – wskazano w uzasadnieniu.
Dziękując za przyznanie nagrody Bartosz Sadulski powiedział, że zależało mu na tym, by jego powieść "była bardzo mocno zbudowana na dobrym researchu i jak najbardziej autentycznej scenografii".
"Ta powieść opiera się głównie na tym, co robię dobrze. Bo kiedy zaczyna się pisać powieść, trzeba dokonać rozpoznania, co potrafię robić, a czego nie potrafię. Ja uwielbiam robić research, uwielbiam szukać źródeł, uwielbiam w nich grzebać. Uwielbiam pisać sceny, które nawiązują do rzeczy napisanych wcześniej, ale też są dowcipne i zabawne - jednym z wzorów pisarskich jest dla mnie Kurt Vonnegut. Lubię rzeczy, które odsyłają do innych książek i innych źródeł" - powiedział.
Jak dodał, zależało mu na tym, żeby napisać powieść, która "przenicowuje i dekonstruuje różne mity, które mamy zakorzenione i zainstalowane w głowach na temat XIX wieku, czy na temat literatury".
Bartosz Sadulski opowiadał też, że jest współautorem przewodników po Malcie i Bornholmie. "Nie byłem w tym najlepszy. W przewodniku po Malcie opisałem grotę św. Jana, w której niestety nie miałem możliwości i okazji być. Opisałem grotę, w której rzekomo św. Jan schronił się po burzy, gdy jego statek został rozbity. Zostało to zredagowane i opublikowane w przewodniku. Kiedy ukazywało się drugie wydanie, okazało się, że opisałem grotę św. Jana, ale w Syrii" - powiedział.
Nagrody Kościelskich są przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.
Do grona laureatów nagrody należą polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy, a wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wisława Szymborska, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, o. Jan Góra, Małgorzata Rejmer i Andrzej Stasiuk. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pad/