Kultura i sztuka 1945-1989

01.10.2013 aktualizacja 02.02.2017

Benefis z okazji 80. urodzin Stanisława Jędryki

Stanisław Jędryka, reżyser filmowy i telewizyjny. Fot. PAP/P. Rybarczyk Stanisław Jędryka, reżyser filmowy i telewizyjny. Fot. PAP/P. Rybarczyk

Benefis z okazji 80. rocznicy urodzin Stanisława Jędryki – twórcy popularnych filmów i seriali, jak „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”, odbędzie się we wtorek w jego rodzinnym Sosnowcu.

Uroczystość zorganizowały Miejska Biblioteka Publiczna i III Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa, którego absolwentem jest jubilat, we współpracy z Kinem Helios. W programie jest m.in. prezentacja materiału filmowego o związkach jubilata z Sosnowcem, występy licealistów oraz wspomnienia Jędryki i gości specjalnych, m.in. ze środowiska filmowego.

„Urodziny pana Stanisława były co prawda w lipcu, ale uzgodniliśmy wspólnie, że lepszy będzie termin po wakacjach” – wyjaśniła dyrektor biblioteki Elwira Kabat-Georgijewa.

„Stanisław Jędryka bardzo dobrze wspomina Sosnowiec, tu spędził pierwsze 20 lat życia. Mieszkał w dzielnicy Stary Sosnowiec, czyli na granicy Śląska z Zagłębiem. O tych nieraz trudnych kontaktach chłopaków z obu stron granicy, o fascynacji futbolem i w ogóle sportem, która tu się właśnie narodziła, na pewno będzie mowa podczas benefisu” – dodała.

Imprezę poprowadzi Przemysław Kania - aktor Teatru Zagłębia, a życzenia jubilatowi złoży m.in. reżyser z drugiej strony śląsko-zagłębiowskiej granicy – Kazimierz Kutz. Uczestnicy benefisu będą mogli zapoznać się z wydaną w ubiegłym roku autobiografią Jędryki pt. „Miłości mojego życia".

Stanisław Jędryka - reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny - urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 r. Debiutował w roku 1962 obrazem „Dom bez okien".

Potem zajął się tematyką dziecięco-młodzieżową. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski. W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz opowiadający o przygodach Paragona serial "Do przerwy 0:1". Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.

Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. "Podróż za jeden uśmiech" (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" (1973).

W 1976 r. reżyser nakręcił serial "Szaleństwo Majki Skowron", adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami a dziećmi. Do najbardziej znanych filmów fabularnych Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika "Koniec wakacji" z 1974 r., z akcją osadzoną na Śląsku i nastoletnim chłopcem jako głównym bohaterem, który przechodzi przyspieszony proces emocjonalnego dojrzewania - przeżywając pierwszą miłość i pierwszy poważny dramat. Jędryka realizował także spektakle telewizyjne (m.in. "Wszystko gra!", 1997; "Tajemnica zwyczajnego domu", 2000).

Reżyser jest laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody „Poznańskie Koziołki", Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. (PAP)

lun/ mrt/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL