Premiera sztuki "Kariera Artura Ui" Bertolda Brechta, w reż. Remigiusza Brzyka, z udziałem m.in. Andrzeja Grabowskiego, odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
"Kariera Artura Ui", a w oryginale - "Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui" (Niepohamowany wzrost Arturo Ui), to sztuka ukończona przez Bertolda Brechta w roku 1941. Napisał ją w rekordowo krótkim czasie - trzech tygodni, w Finlandii, podczas swego wygnania.
Brecht opowiada historię błyskotliwego rozwoju kariery pewnego "mocnego przywódcy", o genotypie mafijno – narodowym, co wielu odnosiło do historii przejęcia władzy przez Hitlera.
Reżyser spektaklu - Remigiusz Brzyk, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawna PWST), debiutował przed laty na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, współpracując z dyrektorem Bogdanem Hussakowskim.
"To mój sentymentalny powrót do Teatru Słowackiego. O tej scenie Wyspiański pisał +20 kroków wszerz i wzdłuż+, dlatego moje doświadczenie pracy tutaj jest dla mnie bardzo ważne" - powiedział PAP Remigiusz Brzyk.
"Ta sztuka ma podtekst polityczny – Brecht napisał ją w związku z rodzącym się faszyzmem. Myślę, że powinna być regularnie co jakiś czas wystawiana, nawet w najbardziej demokratycznie rządzonym kraju, jako że jest ostrzeżeniem przed totalitaryzmem, zniewoleniem - przed faszyzmem i całym tym złem, które może się wytworzyć w związku z dopuszczeniem do władzy takich indywiduów, jak Artur Ui" - powiedział PAP odtwórca roli aktora w tym spektaklu Andrzej Grabowski.
"Udało nam się namówić Andrzeja Grabowskiego, by po wielu latach +wszedł w obsadę+ - w swoim domu i w swoim teatrze. Do spektaklu zaangażowałem i innych krakowskich aktorów, których znam od dawna, oraz studentów z Akademii Sztuki Teatralnej z Krakowa, w której wykładam - jestem z nich bardzo zadowolony. Zależy mi, by budować pewną +wspólnotowość+, którą cenię w teatrze" - dodał reżyser.
Przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Brzyk, na podstawie przekładu Romana Szydłowskiego i Witolda Wirpsza; dramaturgia - Radosław Stępień; scenografia - Iga Słupska i Szymon Szewczyk; kostiumy - Iga Słupska; muzyka - Szymon Szewczyk; choreografia - Dominika Knapik; reżyseria świateł - Wolfgang Macher.
W sztuce występują, oprócz Grabowskiego, m.in: Dominika Bednarczyk, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Augustynowicz, Rafał Dziwisz, Grzegorz Łukawski, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Marcin Sianko, Wojciech Skibiński, Tadeusz Zięba, Michał Majnicz oraz studenci AST z Krakowa.
Na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego spektakl ten w ciągu najbliższych miesięcy będzie grany wielokrotnie. (PAP)
autor: Grzegorz Kościński
gkos/ itm/