Mira Łuksza za całokształt twórczości, a Anna Kamińska za książkę "Białowieża szeptem" otrzymały literackie nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2017 rok. Wyróżnienia zostały wręczone w piątek po raz 27.
Nagrodą literacką prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Patron nagrody, zmarły w 1989 roku poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.
Jak mówił podczas rozdania nagród prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, chciał pogratulować nie tylko nominowanym do nagrody, ale tym wszystkim, którzy "piszą, zgłaszają się i tworzą naszą literaturę, białostocką literaturę, podlaską literaturę, ale opiewają też piękno naszej ziemi, piękno naszego miasta".
W tym roku przyznano dwie nagrody, pierwszą otrzymała Anna Kamińska za książkę "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej". Jak mówiła przewodnicząca kapituły nagrody dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Uniwersytetu w Białymstoku, Kamińska patrzy na Białowieżę "świeżym, zauroczonym, choć nie bezkrytycznym okiem", a reportaż to przede wszystkim - jak podkreśliła Sawicka-Mierzyńska - "zbiór fascynujących biografii".
Natomiast Mira Łuksza otrzymała nagrodę za całokształt twórczości z uwzględnieniem książki "Rodosłów". Sawicka-Mierzyńska mówiła, że ta książka to dwujęzyczny, polsko-białoruski tom, który "zawiera przekrój twórczości lirycznej Łukszy". Łuksza to poetka, pisarka, tłumaczka, pisze w języku polskim i białoruskim. Ma na koncie kilkanaście książek: prozy i tomików poezji.
Kamińska odbierając nagrodę, podziękowała za nią. Mówiła, że to bardzo ważne wyróżnienie, bo dotyczy jej ukochanej Białowieży. Natomiast Łuksza odbierając nagrodę mówiła, że "wierzy w słowa, które łączą, a nie dzielą".
Pozostali nominowani w tym roku do nagrody to: Ignacy Karpowicz za książkę "Miłość", Krzysztof Puławski za książkę "Martwiątka" i Ewa Włodarska za "Licencję na pierwszy śnieg".
W poprzednich latach, oprócz tegorocznych laureatów, nagradzani byli też m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Piotr Nesterowicz, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz czy Anna Sołbut.
Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-1989), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".
W 2009 roku w Białymstoku obchodzono Rok Wiesława Kazaneckiego. Przypadały wtedy dwie okrągłe rocznice, związane z patronem nagrody: 70. urodzin i 20. śmierci. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
edytor: Dorota Skrobisz
swi/ skr/