Kultura i sztuka po 1989 roku

19.06.2018

CalArts Festiwal w STUDIO teatrgalerii w Warszawie rusza w piątek

Efekty interdyscyplinarnego projektu łączącego teatr, sztuki wizualne i muzykę współczesną będzie można zobaczyć podczas warszawskiego Festiwalu CalArts STUDIO. Impreza powstała przy współpracy artystów z uczelni CalArts oraz aktorów STUDIO teatrgalerii rozpoczyna się w piątek.

Dyrektorka artystyczna STUDIO teatrgalerii Natalia Korczakowska powiedziała PAP, że celem festiwalu jest pokazanie "bliźniaczej relacji" amerykańskiej interdyscyplinarnej uczelni artystycznej California Institute of the Arts (CalArts) i STUDIO teatrgalerii, ponieważ - jak mówiła - obie instytucje "ukierunkowane są na myślenie o teatrze jako syntezie sztuk". Wyjaśniła, że ten sposób myślenia jest jedną z naczelnych idei awangardy teatralnej, czyli teatru po reformie z przełomu XIX i XX w. "To co określam jako awangardowe, nie wyklucza, że może być popularne" - podkreśliła Korczakowska.

Jak mówiła, festiwal rozpocznie instalacja dźwiękowa artysty i performera mieszkającego w Los Angeles Chrisa Kallymera. "To kontynuacja rozpoczętej w zeszłym sezonie koncepcji, że teatr nie musi zaczynać się od literatury, co nie oznacza, że nie jest ona istotna. Chodzi o to, żeby otwierać wyobraźnię publiczności jak i młodych artystów na to, że można zaczynać pracę w teatrze także od scenografii i dźwięku" - powiedziała dyrektorka STUDIO teatrgalerii.

Podczas festiwalu swoje prace przygotują m.in. tancerka, choreografka, performerka, pedagog, kuratorka i założycielka Human Stages Jessica Emmanuel, amerykański artysta teatralny brazylijskiego pochodzenia Peter Mark, artystka i reżyserka z Los Angeles Zoe Aja Moore, której prace są prezentowane w takich miejscach jak: The Tank, The Ohio Theater, Williamstown Theatre Festival, The Standard Hotel. Zobaczymy też Keitha Skretcha - wielokrotnie nagradzanego artystę wideo, którego twórczość można oglądać na kilkudziesięciu scenach w Stanach Zjednoczonych, m.in. w the Brooklyn Academy of Music, REDCAT i Kirk Douglas Theatre. Podczas festiwalu wystąpi także Lewis Klahr pracujący w LA artysta kolażu, który wykorzystuje znalezione obrazy i dźwięki do badania punktu przecinania się pamięci i historii.

"Zajmujemy się kompleksowo wszystkimi dziedzinami sztuki. California Institute of the Arts, uczelnia założona w 1971 r., szybko stała się przestrzenią radykalnej praktyki artystycznej – od amerykańskiego konceptualizmu po happeningi. Sprzeciwiając się kategoriom rodzajowym nieodłącznie związanym z europejskim dziedzictwem wschodniego wybrzeża USA, CalArts dąży do czegoś więcej. Zaangażowany w ruchy wolnościowe – społeczne, polityczne i estetyczne – CalArts Center for New Performance stara się promować, to co najwrażliwsze i niekonformistyczne, idee nieakceptowane przez resztę amerykańskiej kultury i społeczeństwa" - mówił Travis Preston, dziekan California Institute of the Arts oraz dyrektor artystyczny CalArts Center for New Performance.

Zaznaczył, że występy artystów mają charakter pracy w procesie. "Mamy nadzieję, że pobyt w Warszawie, w STUDIO, umożliwi im dopełnienie swoich prac w sposób, który nie byłby możliwy w lokalnych warunkach" - dodał Preston.

W ramach kontynuacji współpracy z CalArts pod koniec roku w Los Angeles Natalia Korczakowska zrealizuje spektakl z udziałem m.in. aktorów STUDIO na podstawie twórczości patrona teatru, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Amerykańska premiera spektaklu zaplanowana jest na listopad 2018. Jest to projekt finansowany z programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty".

Instytut Adama Mickiewicza współorganizował udział polskich artystów w rezydencjach artystycznych w ramach programu "Ameryka". W ramach tego programu współorganizowana jest również wizyta CalArts w Polsce.

Festiwal odbędzie się w STUDIO teatrgalerii oraz na Placu Defilad w dniach 22-24 czerwca 2018.(PAP)

masl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL