Chopin i jego Europa, Muzyka+Nauka, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta to tylko niektóre festiwale muzyki klasycznej odbywające się w wakacje w całej Polsce. Wystąpią na nich m.in. Martha Argerich, Charles Richard-Hamelin, zespół L’Arpeggiata oraz Janusz Olejniczak.
Europa Galante, Hiroshima Symphony Orchestra, Alena Baeva, Charles Richard-Hamelin Martha Argerich i Nelson Freire wystąpią na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, w tym roku odbywającym się pod hasłem "Od Chopina do Moniuszki", który rozpocznie się w Warszawie 14 sierpnia i potrwa do 1 września. Jak powiedział dyrektor Festiwalu Stanisław Leszczyński, inauguracja odbędzie się "przed sercem Chopina" - w Bazylice Św. Krzyża. Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa wykona "Requiem c-moll Luigiego Cherubiniego" oraz "Te Deum" Karola Kurpińskiego. Na jednym z koncertów muzycy z Europa Galante z solistami Mariuszem Godlewskim (baryton), Ewą Tracz (sopran), Matheusem Pompeu (tenor) oraz Krzysztofem Bączykiem (bas) wykonają "Flis" Stanisława Moniuszki.
Słynny zespół L’arpeggiata i Christina Pluhar zagoszczą na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, który potrwa od 1 do 11 sierpnia. Muzykę dawną wykonywać tam będą również wokalisci Nuria Rial i Juan Sancho oraz zespoły Capella Cracoviensi i La Folia Barockorchester.
29. Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie potrwa do 6 lipca. Podczas tegorocznej edycji zabrzmią opery Mozarta "Idomeneusz, król Krety", "Wesele Figara", "Cossi Fan Tutte", "La Clemenza Di Tito". Opera "Apollo i Hiacynt" wystawiona zostanie przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, w reżyserii Dariusza Paradowskiego.
Podczas dziewięciu wieczorów XI Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach usłyszeć będzie można m.in. pianistów Janusza Olejniczaka i Leszka Możdżera, skrzypka Krzysztofa Jakowicza, wiolonczelistę Marcina Zdunika, wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik, artystów Polskiej Opery Królewskiej, Royal String Quartet oraz wykonującą muzykę ludową Marię Pomianowską. Wydarzenie potrwa od 28 czerwca do 6 lipca.
Premierą opery "Cosi fan tutte" Mozarta 5 lipca rozpocznie się Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. Podczas wydarzenia publiczność będzie mogła posłuchać recitalu Olgi Pasiecznik, artyści POK pokażą m.in. "Scene Buffe" Allessandra Scarlattiego, "Bastien i Bastienne" i "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Orfeusza" Claudia Monteverdiego. Będzie można również wysłuchać recitali z utworami Moniuszki i Chopina.
Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 r. z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Sopotu. W tym roku między 28 lipca a 4 sierpnia dla publiczności wystąpią m.in Roberto Alagna, Il Pomo d’Oro Orchestra z koncertem muzyki barokowej oraz Włodek Pawlik Trio, które zaprezentuje najnowszy projekt "Pawlik/Moniuszko – Polish jazz".
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbywa się od 1946 r., jego pomysłodawcą był Ignacy Potocki, współzałożyciel Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich. Wybrano dusznicki kurort, ponieważ w sierpniu 1826 r. Chopin przebywał tam ze względów zdrowotnych. Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 r. w 120. rocznicę koncertu Chopina w tym kurorcie. W tym roku zaplanowano 74. edycję, potrwa ona od 2 do 10 sierpnia. Wystąpią na nim pianiści - m.in. Lucas i Arthur Jussen Piano Duo, Tomasz Ritter, Janusz Olejniczak, laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Charles Richard-Hamelin - oraz Meccore String Quartet.
Muzyki można słuchać również na łonie natury. 20 lipca w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie rozpocznie się IV Mazurski Festiwal Operowy Belcanto. Będzie można usłyszeć na nim arie operowe oraz utwory muzyki rozrywkowej. Wystąpią m.in. raper Master Enjoy, Natalizia Carone (sopran), Katarzyna Zając – Caban (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Claudio Rocchi (tenor), Piotr Wołosz (bas), Olsztyński Chór Bel Canto oraz orkiestra symfoniczna Fundacji AVANGART pod dyrekcją Marty Kosielskiej.
W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie można nie tylko oglądać sztukę Magdaleny Abakanowicz, ale również posłuchać muzyki klasycznej. W tym roku do 23 czerwca odbędzie się tam I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata". Wystąpią na nim pianiści - m.in. Janusz Olejniczak, Marek Bracha, Aleksandra Świgut, Krzysztofa Książek. Wystawiony zostanie spektakl "Wieczór w Teatrze Wielkim" w wykonaniu Anny Seniuk i kwartetu Polonika. Publiczność będzie mogła obejrzeć filmy "Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" (reż. Wiesław Dąbrowski) oraz "Maksymiuk. Koncert na dwoje" (reż. Tomasz Drozdowicz).
XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu potrwa do 7 czerwca. XIX edycja łączy się także z 85. rocznicą urodzin założyciela Sinfonii Varsovii Franciszka Wybrańczyka, który był również pomysłodawcą festiwalu. Wystąpią na nim m.in. Adam Sztaba, Krzysztof Książek, Sinfonia Varsovia Brass.
Dziewięć koncertów składa się na program XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta we Wrocławiu. Impreza rozpocznie się 7 lipca i potrwa do 1 września w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Niekwestionowanym bohaterem tegorocznej odsłony festiwalu będzie Johannes Brahms. Wśród gości znaleźli się m.in włoscy organiści Olimpio Medori i Giampaolo di Rosa oraz Szwajcar Giulio Mercati, skrzypkowie Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski, wiolonczelista Andrzej Wróbel, trębacz Igor Cecocho, Halina Frąckowiak oraz Włodek Pawlik.
Artyści z Polski, Niemiec i Austrii wystąpią na 28. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku w tamtejszej Bazylice Ojców Bernardynów. Organiści uczestniczący w festiwalu grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII w., które wraz z bazyliką i klasztorem znajdują się na liście Narodowych Pomników Historii. W ramach imprezy, która potrwa do 29 lipca, zaplanowano łącznie 10 koncertów, na których wystąpią m.in. Stanisław Sojka z zespołem, organiści Karolina Kurkucińska i Maciej Wota, prof. Józef Serafin, Orkiestra Kameralna "Polish Camerata", trębacz Tomasz Ślusarczyk z zespołem, prof. Marek Stefański wraz z sopranistką Barbarą Skorą.
W ramach III Międzynarodowego Krośnieńskiego Festiwalu Letnie Koncerty w Świątyniach będzie można słuchać muzyki w murach kościoła farnego, franciszkanów i kapucynów do 15 sierpnia. Koncerty zaplanowano na sobotnie wieczory. Wstęp na wszystkie jest wolny. Będzie można posłuchać m.in. organisty Stephana van de Wijgerta z Holandii, organisty Dariusza Bąkowskiego-Kois i waltornisty Wojciecha Kamionki. W programie cyklu znajdzie się też koncert kameralny w wykonaniu studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. W koncercie tym publiczność będzie miała okazję wysłuchać gry Pawła Szostaka na organach i klawesynie, Katarzyny Korzeniowskiej grającej na skrzypcach barokowych oraz puzonisty Macieja Karasia.
5. Kromer Biecz Festival odbędzie się między 6 a 11 sierpnia w nazywanym małym Krakowem malowniczym miasteczku Biecz na Podkarpaciu. Wystąpią na nim m.in Les Basses Reunies, skrzypaczka Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją skrzypaczki Martyny Pastuszki. Po raz pierwszy na festiwalu odbędą się również kursy mistrzowskie dla młodych instrumentalistów. Lekcje mistrzowskie poprowadzą skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, klawesynistka Lilianna Stawarz, wiolonczelista i gambista Bruno Cocset, klawesynistka i organistka Maude Gratton oraz kontrabasista Richard Myron.
1 lipca odbędzie się koncert Janusza Wawrowskiego inaugurujący festiwal Ogrody Muzyczne. Skrzypek zagra na pierwszym w powojennej Polsce Stradivariusie. Podczas festiwalu będzie okazja usłyszeć instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci. Na violi organiście zagra jej konstruktor, pianista Sławomir Zubrzycki. W ramach Ogrodów Muzycznych odbędzie się wiele projekcji filmów, również nagrań oper, baletów i koncertów.
Po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Muzyka+Nauka - w Katowicach 29 i 30 czerwca. Hasłem przewodnim pierwszej edycji będzie "Kosmos". Organizatorzy będą badać muzykę od strony naukowej. Na festiwalu odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci "Zmierzyć muzykę", "Kosmiczne rurki" –z udziałem perkusistów; prelekcja z udziałem muzyków jazzowych, "Patent na przebój, matematyczne wzory klasycznej harmonii i współczesnej piosenki". Będzie można zobaczyć film z muzyką Philippa Glassa "Icarus at the Edge of Time".(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/