Kultura i sztuka po 1989 roku

12.12.2017

Chór Cantores Varmienses zaśpiewa kolędy i pastorałki przed amerykańską Polonią

Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie przed Bożym Narodzeniem będzie koncertował w Nowym Jorku. Blisko 30- osobowy zespół udaje się we wtorek do USA na zaproszenie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce.

Pobyt chórzystów w Stanach Zjednoczonych będzie trwał od 13 do 20 grudnia. W Nowym Jorku artyści wystąpią na spotkaniach zorganizowanych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zespół zaprezentuje tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, m.in.: w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, Siedzibie ONZ, Centrum Polsko-Słowiańskim, klubach seniora „Krakus” i „Amber” na Greenpoint i Jana Pawła II na Manhattanie.

Dyrygent i dyrektor chóru, prof. Benedykt Błoński w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że koncert kolęd w wykonaniu chóru Cantores Varmienses przed tamtejszą publicznością spowoduje, iż choć przez chwilę słuchacze poczują się, jakby byli u siebie w ojczyźnie.

"Mamy kolędy i pastorałki opracowane przez Andrzeja Borzyma, ale także przez takie autorytety jak Stanisław Niewiadomski czy Stefan Stuligrosz. To są opracowania kolęd, które na pewno są bardzo atrakcyjne i dobrze odbierane przez słuchaczy. Są w nich motywy polskich tańców ludowych takich jak mazur, oberek, kujawiak i to one powodują, że u słuchaczy zapewnie pojawi się i uśmiech, radość, melancholia i zamyślenie"- podkreślił prof. Błoński.

Oprócz koncertów artyści chcą także zobaczyć i po części choć zwiedzić Nowy Jork.

W planach chórzystów jest Metropolitan Opera, musical na Broadwayu, Statua Wolności, Empire State Building lub WTC ONE, muzea oraz choinka i lodowisko przy Rockefeller Center.

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej powstał w październiku 2009 roku.

Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu. W 2016 roku zespół przyjął nazwę: Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór wykonał dziesiątki koncertów z programem wokalno-instrumentalnym oraz a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), w Barcelonie (Hiszpania), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych oraz na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona 2014, gdzie zdobył Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music.

Chór uczestniczył w ważnych rocznicach i wydarzeniach, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych rodzin olsztyńskich. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL