100 lat temu, 16 maja 1920 r., urodził się Leopold Tyrmand – przypomina w piątek Centrum Informacyjne Sejmu. Podkreśla, że był nie tylko wybitnym pisarzem, a także publicystą i kronikarzem powojennej rzeczywistości. Decyzją Sejmu rok 2020 został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda.
"Encyklopedie podają, że był pisarzem, dziennikarzem i publicystą, czytelnicy jego dzieł i pism dodają, że pisarzem, dziennikarzem i publicystą wybitnym, zaś w oczach osób, które miały okazję Tyrmanda znać osobiście - był także arbitrem elegancji, znawcą, miłośnikiem i propagatorem jazzu - gatunku muzycznego zakazanego w czasach stalinowskich, na które przypadła jego młodość" - wspomina CIS na stronach internetowych Sejmu.
Jak przypomniano, najbardziej znaną stroną dorobku twórczego Leopolda Tyrmanda jest proza: powieści "Zły", "Życie towarzyskie i uczuciowe" czy pisany podczas przymusowej przerwy w pracy "Dziennik 1954".
CIS zaznaczyło, że Tyrmand był nie tylko pisarzem, a także publicystą, obserwatorem i kronikarzem powojennej rzeczywistości. "Bogate doświadczenie dziennikarskie (...) dało mu niezbędny warsztat, pozwalający na wierne oddanie siermiężnej codzienności PRL. Siłą rzeczy Tyrmand musiał popaść w niełaskę komunistycznych władz. Pojawiły się ingerencje cenzury, zakazy publikacji, kolejne zwolnienia z pracy. Doprowadziło to pisarza do podjęcia decyzji o emigracji" - przypomniano.
"Rok setnych urodzin pisarza i 35. rocznicy jego śmierci decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda. W uchwale posłowie nawiązali do jego literackiego dorobku, publicystycznych dokonań i zasług w promowaniu muzyki jazzowe. Nade wszystko jednak podkreślili fakt, że w najtrudniejszych czasach Tyrmand +zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną+" - czytamy na stronach sejm.gov.pl. (PAP)
Autor: Mieczysław Rudy
rud/ godl/