Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2017

Co najmniej 40 mln zł na siedzibę Biblioteki Kraków w zajeździe kazimierskim

Biblioteka Kraków, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 2017 r. jako samorządowa instytucja kultury, będzie miała siedzibę w tzw. zajeździe kazimierskim. Wstępny koszt remontu i dostosowania tej kamienicy na użytek Biblioteki Kraków to co najmniej 40 mln zł.

W tej chwili Biblioteka Kraków ma tymczasową siedzibę - w dawnym budynku dworca PKP przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mieszczą się tu zaplecze administracyjne nowej instytucji, dział metodyczny i promocji. Dyrekcja Biblioteki Kraków planuje, że za trzy lata gotowa będzie stała siedziba placówki w zabytkowym tzw. zajeździe kazimierskim.

Zajazd kazimierski znajduje się przy ul. Krakowskiej i Węgłowej. Koszty remontu i adaptacji budynku do potrzeb nowoczesnej biblioteki pokryje Urząd Miasta Krakowa. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy oraz jej walory estetyczne dyrekcja placówki zwróci się z prośbą o dofinansowanie remontu do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

„Zgodnie ze wstępną oceną modernizacja budynku wyniesie 40 mln zł, jednak z uwagi na zabytkowy charakter obiektu oraz niespodzianki, które mogą się pojawić w trakcie remontu, koszty modernizacji mogą wzrosnąć o 1/3 szacowanej obecnie kwoty" - powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek Halina Szłapa, zastępca dyrektora Biblioteki Kraków.

W nowej siedzibie Biblioteki Kraków ma funkcjonować nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale i księgarnia, kawiarnia, sale konferencyjne, pokój zabaw dla dzieci oraz tzw. pokoje pisarzy (Lema, Miłosza, Szymborskiej, Mrożka), w których znajdą się zbiory związane z tymi literatami.

Plan funkcjonalno-użytkowy opuszczonego od lat i niszczejącego zajazdu kazimierskiego jest już gotowy. „To wstępne planowanie; może okazać się, że inne rozwiązania będą dogodniejsze" - powiedział dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, który wcześniej kierował Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Łączna powierzchnia zajazdu kazimierskiego wynosi 5 tys. m kw. Budynek liczy trzy piętra oraz poddasze i piwnicę. W nowej siedzibie ma funkcjonować nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale i księgarnia, kawiarnia, sale konferencyjne, pokój zabaw dla dzieci oraz tzw. pokoje pisarzy (Lema, Miłosza, Szymborskiej, Mrożka), w których znajdą się zbiory związane z tymi literatami.

„Jeśli w Bibliotece Kraków będą pamiątki po pisarzach, to będzie on pełniła funkcję swoistego muzeum. To konieczność, duże wyzwanie, żeby biblioteka była równocześnie miejscem pamięci o tych ludziach, którzy Kraków w ostatnich dziesięcioleciach ogromnie rozsławili. Byliśmy przez kilkanaście lat jedynym na świecie miastem, gdzie mieszkało jednocześnie dwóch noblistów w dziedzinie literatury" - powiedział Dziedzic.

Biblioteka Kraków powstała na mocy decyzji krakowskich radnych, którzy w lipcu zeszłego roku zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury czterech dotychczasowych bibliotek publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nową instytucję tworzy sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników.

Łącznie w swoich zbiorach Biblioteka Kraków ma 1,2 mln woluminów, z których korzysta 220 tys. czytelników. Biblioteka Kraków planuje zakup nowych pozycji - przy ich wyborze będzie się kierowała sugestiami pracowników filii bibliotecznych wchodzących w skład Biblioteki Kraków.

Wspólny katalog połączonych instytucji umożliwia ich użytkownikom, podobnie jak portal krakowczyta.pl, proste wyszukiwanie książek i zarządzanie kontem czytelnika. W jednej filii jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie pięć dokumentów, jednak limit w całej sieci Biblioteki Kraków wzrósł do 15 woluminów.

W katalogu online, oprócz tradycyjnych zbiorów, czytelnicy mogą wyszukiwać e-booki z księgarni Legimi, platformy naukowej IBUK Libra i darmowej, internetowej biblioteki Wolne Lektury. Bezpłatny dostęp do Legimi i IBUK Libra można uzyskać po odebraniu specjalnego kodu w dowolnej filii, a pełnoletni czytelnicy mogą na dwa tygodnie wypożyczyć nawet czytnik książek elektronicznych. Biblioteka Kraków ma również bogatą kolekcję audiobooków.

Aby zapisać się do Biblioteki Kraków należy przyjść do wybranej filii zrzeszonej w Bibliotece Kraków z ważnym dokumentem zawierającym zdjęcie i PESEL. Bibliotekarz poprosi o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zapisu; jeśli będzie potrzeba, pomoże ją wypełnić. Następnie wyda kartę biblioteczną ważną w całej sieci Biblioteki Kraków. W przypadku nieletnich kartę podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Cudzoziemcy proszeni są o przedstawienie karty stałego pobytu lub paszportu. (PAP)

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL