Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2018

„To, co najpiękniejsze” M. Hemara na nowej scenie Teatru Nowego w Zabrzu

Premiera spektaklu „To, co najpiękniejsze” Mariana Hemara w reżyserii i scenografii Zbigniewa Stryja odbędzie się 11 listopada na nowej Scenie Kameralnej Teatru Nowego w Zabrzu w Parku Hutniczym.

Spektakl składa się z trzech jednoaktówek Mariana Hemara – poety, autora piosenek, satyryka. „Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski to doskonała okazja do wystawienia tej teatralnej premiery. Niepodległość wyrasta z serca i umysłu… Z działań ludzi, którzy niezłomnie i w prawdzie walczyli nie orężem, ale własnym talentem i twórczością. Norwid, Chopin, Fredro... to postacie, o których pisze Hemar" - opisują realizatorzy.

Wystąpią: Jolanta Niestrój-Malisz, Grzegorz Cinkowski, Jarosław Karpuk, Andrzej Kroczyński, Marian Wiśniewski, Jakub Piwowarczyk i - gościnnie - Jakub Podgórski. Za oprawę muzyczną odpowiada Marzena Mikuła-Drabek.

Premiera zainauguruje nową przestrzeń zabrzańskiego teatru - Scenę Kameralną, mieszczącą się w zabytkowej sali gimnastycznej w Parku Hutniczym, wyremontowaną ze środków unijnych przez miasto Zabrze.

Marian Hemar, urodzony we Lwowie w 1901 r. jako Jan Marian Hescheles, jest znany przede wszystkim jako autor tekstów piosenek, ale był także poetą, dramaturgiem, satyrykiem, komediopisarzem i tłumaczem. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Nigdy nie zaakceptował pojałtańskiego ładu i politycznej sytuacji w Polsce. Od 1953 r. ponad półtorej dekady miał stałą cotygodniową audycję w Radiu Wolna Europa, w którym komentował m.in. krajowe wydarzenia. Zmarł 11 lutego 1972 r. w Dorking w hrabstwie Surrey w Anglii. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL