Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2019

Czytanie dla dzieci, książki o USA podczas zachodniopomorskiej Nocy Księgarń

Czytanie dla najmłodszych, spotkanie wokół książek poświęconych Stanom Zjednoczonym i rozmowa o postaci Jokera; to niektóre z atrakcji przygotowanych na Noc Księgarń w Zachodniopomorskiem. Wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy – w Szczecinie i Choszcznie.

"Chciałabym, aby ta pierwsza Noc Księgarń spowodowała, żeby wszyscy poczuli się jej współtwórcami i aby mieli poczucie, że to wszystko – wam, nam – może się na co dzień wydarzać" – powiedziała PAP właścicielka szczecińskiej Kluboksięgarni "Fika" Małgorzata Narożna. Dodała, że układając program wydarzenia, postawiła na lokalność.

"Ten wieczór oddaliśmy współtwórcom naszej księgarni – innym animatorom kultury w mieście, pasjonatom, zagorzałym czytelnikom literatury dziecięcej" – powiedziała Narożna.

O godz. 19 kolekcjonerka książek dla dzieci Wioleta Słoka będzie czytać najmłodszym uczestnikom wydarzenia. Planowane jest też premiera książki "Tajemnica srebra" z cyklu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. Animatorka Paulina Ratajczak przeczyta natomiast fragment jednej z części przygód Harry’ego Pottera.

W drugiej szczecińskiej księgarni, biorącej udział w wydarzeniu – "Między wierszami" – odbędzie się spotkanie z tłumaczem książek m.in. "Please kill me. Punkowa historia punka" czy "Ludowa historia Stanów Zjednoczonych" Andrzejem Wojtasikiem. Uczestników Nocy Księgarń czeka też spotkanie z Katarzyną Marciszewską, autorką kryminału "Wiedźmy Himmlera".

Po godz. 22 organizatorzy planują natomiast rozmowę o Jokerze "Nie bądźmy tacy poważni". Jak zapowiadają, będzie to okazja do przyjrzenia się genezie powstania tej postaci, "jego szaleństwu jako odpowiedzi na normalność, skomplikowanej relacji z Mrocznym Rycerzem", a także adaptacjom, w których pojawił się do tej pory.

Do godz. 1 w nocy ma potrwać natomiast spotkanie z przyjaciółmi księgarni Pegaz w Choszcznie. Zaplanowano wspólne czytanie opowiadania "Kociarz", słuchanie jazzu i "specjalne rekomendacje księgarskie dla czytelników, którzy szukają idealnej lektury dla siebie".

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL