Stołeczna instytucja Dom Spotkań z Historią (DSH) został nowym wydawcą internetowego magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”. Nowy numer ma ukazać się 27 kwietnia. „Dwutygodnik” zachowa swój dotychczasowy profil; nie zmieni się również skład redakcji.
Informacje o nowym wydawcy "Dwutygodnika" przekazano na wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej w piątek w DSH. Wzięli w niej udział dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w Warszawie Aldona Machnowska-Góra, redaktor naczelna magazynu Zofia Król i dyrektor DSH Piotr Jakubowski.
"Dwutygodnik" zawiesił swoją działalność na początku 2019 r. w wyniku zaprzestania finansowania pisma przez Filmotekę Narodową - Instytutu Audiowizualny (FINA). W tym roku przypada też dziesięciolecie powstania magazynu.
W piątek podpisano umowę między DSH a FINĄ, dzięki której warszawska instytucja wchodzi w rolę nowego wydawcy pisma. Rzecznik urzędu miasta Kamil Dąbrowa zaznaczył, że było to możliwe, dzięki przegłosowaniu tej decyzji w czwartek na radzie Warszawy.
"To bardzo ważna i dobra wiadomość. Bardzo dziękuję dyrektorowi, że podjął się tego zadania, żeby uratować +Dwutygodnik+. Myślę, że jest to ważne dla instytucji, która ma w swojej nazwie +historia+, która jest nowoczesną instytucją i ma świadomość tego, że historia to jest także nasza tożsamość, a kultura jest podstawowym elementem naszej tożsamości" - powiedziała na konferencji Machnowska-Góra.
Jak podkreśliła, ten magazyn jest dobrem ogólnopolskim. "Myślę, że już wkrótce będziemy mogli rozpocząć współpracę z innymi miastami w Polsce tak, żeby +Dwutygodnik+ mógł spokojnie pełnić tę rolę, jaką pełnił do tej pory" - zapowiedziała.
Redaktor naczelna pisma podziękowała prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, dyrektorce ds. kultury i komunikacji, a także radnym miasta. "Zwrócenie się do warszawskiego zarządu było dla nas naturalne. Od początku spotkaliśmy się z entuzjazmem" - zaznaczyła. Dziękując dyrektorowi DSH, wyraziła pewność, że współpraca między nimi będzie bardzo dobra. Król podziękowała też czytelnikom i autorom za okazywane wsparcie.
Redaktor naczelna przypomniała, że pismo w ostatnich latach zmieniało się i poszerzyło zakres tematyczny, m.in. o kwestie obyczajowe. "Nasze pismo nigdy nie było środowiskowe, zawsze staraliśmy się otwierać te łamy, żeby rozmawiać ze sobą na różne sposoby, żeby ścierać ze sobą różne frakcje" - powiedziała.
Zapewniła, że "Dwutygodnik" nie zmieni dotychczasowych działów. "+Dwutygodnik+ pozostaje pismem o kulturze, pismem szeroko mówiącym o rozmaitych dziedzinach, a także, co dla mnie bardzo ważne, nie zmienia się zespół, redakcje pozostają w tym samym składzie" - zadeklarowała Król.
Zapowiedziała też, że nowy numer "Dwutygodnika" ukaże się 27 kwietnia. W tym dniu w DSH "Dwutygodnik" będzie obchodził swoje 10. urodziny.
Dyrektor DSH podkreślił, że to pismo jest marką mocno obecną w ofercie przekazu kulturalnego. Zauważył też, że DSH popularyzując historię, stara się działać interdyscyplinarnie. "Redakcja zaproponowała ścieżki, które można eksplorować, które dla nas samych mogą być inspirujące" - powiedział. Jakubowski zaznaczył, że autonomia i profil magazynu zostaną w pełni uszanowane.
"Dwutygodnik" to magazyn o kulturze publikowany w internecie pod adresem dwutygodnik.com. Dostęp czytelników do jego treści jest bezpłatny. W kolejnych numerach ukazują się recenzje filmów, albumów muzycznych, dzieł sztuki, a także wydarzeń kulturalnych. Na jego łamach publikowali, m.in. Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk i Anda Rottenberg.(PAP)
agzi/ pat/