Dominika Kontny z zespołem Sąstąd zdobyła w niedzielę Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman", organizowanego w Sosnowcu. Jury doceniło wykonanie piosenki „Autobus czerwony”. Za zwycięstwo w festiwalu wręczono statuetkę i 6 tys. zł.
Była to już czwarta edycja imprezy poświęconej pamięci urodzonego w Sosnowcu wybitnego pianisty i kompozytora.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas niedzielnego koncertu finałowego, który odbył się w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Uświetnił go recital jednego z jurorów - Adama Makowicza. Poza słynnym jazzmanem uczestników oceniała piosenkarka Agnieszka Chrzanowska oraz aktor Jacek Bończyk.
Laureatka Grand Prix po odebraniu nagrody przyznała w rozmowie z PAP, że z twórczością Władysława Szpilmana zainteresowała się bliżej całkiem niedawno. Poznała ją dzięki piosence „Przyjdzie na to czas”, wykonywaną przed laty przez Violettę Villas. Właśnie tę piosenkę oraz „Autobus czerwony” Dominika Kontny wykonała z zespołem podczas konkursu. Laureaci Grand Prix mieszkają w Żorach i na co dzień wykonują zupełnie inną muzykę – najczęściej jazz i muzykę eksperymentalną.
Do konkursu zgłosiło się 38 uczestników, z czego 13 zostało zakwalifikowanych do publicznych przesłuchań. W niedzielę ośmiu najlepszych wykonawców wystąpiło w koncercie finałowym. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie własnych aranżacji i interpretacji utworów Szpilmana.
Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" został po raz pierwszy zorganizowany w 2011 r., w setną rocznicę urodzin Władysława Szpilmana. Pierwszą edycję wygrał Bartosz Jaśkowski, drugą - Agata Rożankowska. W ubiegłym roku Grand Prix zdobył Kamil Franczak z utworem "Tych lat nie odda nikt".
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu, w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w getcie warszawskim. Szpilman zarabiał tam, grając na pianinie w kawiarniach. Stał się postacią znaną i popularną, co pomogło mu, niemal cudem, uratować się podczas wywózki z Umschlagplatzu.
Udało mu się też uciec z getta. W ukryciu przeżył powstanie warszawskie i po jego upadku pozostał w ruinach opuszczonego miasta do stycznia 1945 r.
W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki, których skomponował ok. 500, z czego ok. 150 stało się prawdziwymi przebojami. Najsłynniejsze z nich to: "Autobus czerwony", "W małym kinie", "Piosenka mariensztacka", "Deszcz", "Nie wierzę piosence", "Do widzenia Teddy", "Jutro będzie dobry dzień". Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie. (PAP)
kon/ ktp/mok/