Cyrk jest prężnie rozwijającą się dziedziną sztuki współczesnej z ogromnym potencjałem – mówi PAP dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie Iwona Kornet. Festiwal potrwa do niedzieli.
Kornet powiedziała PAP, że udział w cyrkowych występach, warsztatach i spektaklach organizowanych w ramach Carnavalu Sztukmistrzów umożliwia publiczności zbliżenie się do sztuki w niespotykany sposób. "Tutaj granica między artystą a widzem jest praktycznie zatarta" – stwierdziła.
Zdaniem dyrektor festiwalu, artyści cyrkowi wykorzystują różnego rodzaju dyscypliny sztuki. "To artyści totalni. Bardzo często posiadają umiejętności aktorskie, muzyczne i są bardzo sprawni fizycznie" – wyjaśniła.
"Pokutuje stereotypowe myślenie, że cyrk to prosta rozrywka dla dzieci. Pokazujemy, że jest zdecydowanie inaczej, że to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina sztuki współczesnej z ogromnym potencjałem" – zaznaczyła.
Odpowiadając na pytanie PAP stwierdziła, że w przedstawieniach nie występują zwierzęta. "Nowy cyrk od początku zaistnienia tego ruchu neguje wykorzystywanie zwierząt do pokazów cyrkowych. U nas też nie pokazują się takie spektakle" – wyjaśniła.
Jak podała, podczas czterodniowego festiwalu - od 27 do 30 lipca - publiczność zobaczy około 20 spektakli, powtarzanych kilka razy. Carnaval Sztukmistrzów to około 100 punktów programu, w tym pokazy uliczne, warsztaty, spektakle w namiocie cyrkowym i koncert, które odbywają się na lubelskich ulicach i placach Starego Miasta i Śródmieścia.
Podczas Carnavalu odbywa się również Urban Highline Festival. Widzowie mogą oglądać zmagania osób chodzących po rozpiętych nad głowami taśmach m.in. przy Trybunale Koronnym, pl. Łokietka, ul. Wieniawskiej, pl. Teatralnym i przy Wieży Trynitarskiej. Organizatorzy oszacowali, że 15. edycja wydarzenia przyciągnie do Lublina ok. 250 osób z całego świata.
Na błoniach pod zamkiem powstało miasteczko slackline, gdzie każdy może spróbować własnych sił na taśmie.
Natomiast z myślą o dzieciach organizatorzy przygotowali miasteczko cyrkowe FrikArt na pl. Litewskim, gdzie najmłodsi mogą uczyć się sztuki cyrkowej m.in. żonglerki, chodzenia na szczudłach i po linie.
Organizatorem 14. Carnavalu Sztukmistrzów są Warsztaty Kultury w Lublinie. Cały program wydarzenia dostępny jest na www.carnavallublin.eu.
Urząd Miasta Lublin poinformował, że w związku z organizacją festiwalu do niedzieli całkowicie zamknięta dla ruchu jest ul. Królewska. Zmiany dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i pojazdów komunikacji miejskiej.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/