„Echa lat 80.” to hasło przewodnie rozpoczynającej się w piątek w Gdańsku drugiej edycji festiwalu Cinematika – Kino+Muzyka Filmowa. Ze względu na pandemię koronawirusa część filmowa wydarzenia odbędzie się w formule hybrydowej.
Dyrektor programowy imprezy Anna Kądziela-Grubman wyjaśniła, że na program filmowy tegorocznego festiwalu składają się pokazy kina artystycznego, muzycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.
„Obejrzeć będzie można nagrodzony Złotą Palmą w Cannes +Titane+ (reż. Julia Ducournau) oraz „Memoria” (reż. Apichatpong Weerasethakul) z fenomenalną Tildą Swinton. Oba filmy zostaną zaprezentowane przedpremierowo” – poinformowała Kądziela-Grubman.
Festiwal Cinematika przybliży też twórczość filmową francuskiego reżysera, DJ’a i twórcy muzyki elektronicznej Quentina Dupieux, znanego jako Mr. Oizo. Widzowie zobaczą zarówno teledyski w jego reżyserii, jak i surrealistyczny thriller „Reality”.
W programie festiwalu jest też mini sekcja filmowa „Daft Punk+Kino”, gdzie obok produkcji anime „Interstella 5555”, będącej godzinnym teledyskiem do muzyki tego duetu, zaprezentowany zostanie film „Eden”, (reż. Mia Hansen-Love) - opowieść o muzycznej scenie klubowej końcówki lat 90. z muzyką grupy w tle.
Całość programu filmowego dopełni dokument „A-HA. The Movie”, opowieść o historii jednego z najbardziej ikonicznych zespołów lat. 80.
Odbędzie się też pokaz alternatywnych, undergroundowych i artystycznych teledysków i krótkich filmów muzycznych z całego świata, wyselekcjonowanych spośród blisko 1,5 tysiąca zgłoszeń. Najlepsze produkcje wybierze festiwalowa publiczność głosując po pokazie.
Część muzyczna festiwalu w Gdańsku to dwa premierowe koncerty muzyki filmowej: „Echo lat. 80.” oraz „Nanook of the North gra Jóhanna Jóhannssona”.
„Koncert muzyki filmowej +Echo lat. 80.+ to ambientowo, elektroniczno, trip-hopowa podróż poprzez kompozycje z filmów od lat 80. aż po współczesne inspiracje muzyczyne i filmowe tamtą dekadą” – przekazała Kądziela-Grubman.
W programie zabrzmią utwory z klasycznych filmów sci-fi lat 80. takich jak „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo” Ridleya Scotta i „The Thing” Johna Carpentera. Pojawi się muzyka z pierwszej ekranizacji „Diuny” z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha a także kompozycje z kultowego japońskiego anime „Akiry” Katsuhiro Otomo z 1988 roku.
Współczesne produkcje filmowe, z których pochodzić będą kompozycje to „Drive” Nicolasa Windinga Refna, seriale „Stranger Things” i „Dark” oraz „Blade Runner 2049” w reżyserii Denisa Villeneuva, autora najnowszej adaptacji „Diuny”.
Zanim Denis Villeneuve zrealizował „Diunę” nakręcił m.in. "Nowy Początek", „Sicario” oraz "Blade Runnera 2049". Do większości jego filmów muzykę napisał islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson i właśnie jego twórczości poświęcony będzie drugi koncert - "Nanook of the North gra Jóhanna Jóhannssona".
Nanook of the North to duet muzyczny tworzony przez Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego.
Wesołowski, jako skrzypek i okazyjnie pianista, należy do głównych przedstawicieli nurtu modern classical w Polsce. Muzykę elektroniczną łączy z akustyczną. Kaliński to didżej i producent, który nagrywa muzykę elektroniczną – od ambientu, przez dub techno, po bardziej przebojowe utwory – pod pseudonimem Hatti Vatti.
Muzycy zaprezentują autorskie aranże z filmów „Nowy Początek” i „Sicario” „Mandy” Panosa Cosmatosa, do których Jóhannsson napisał muzykę, a także „Joker” w reżyserii Todda Phillipsa, do którego muzykę skomponowała Hildur Guonadottir, wieloletnia współpracowniczka Jóhannssona. Koncert otworzą zaś autorskie kompozycje duetu inspirowane twórczością islandzkich kompozytorów i klimatem dalekiej Północy.
Wydarzenia Cinematika odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana oraz w dawnym Kinie Watra.
Festiwal zakończy się w niedzielę, 21 listopada.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ amac/