Ponad 20 wydarzeń, m.in. spotkań literackich, wystaw malarskich i pokazów filmowych, składa się na rozpoczynający się w środę Festiwal Mendelsohna w Olsztynie. Twórczość architekta jest punktem wyjścia do przypomnienia o wielokulturowej historii Warmii i Mazur.
Festiwal Mendelsohna to cykliczne wydarzenie, zainicjowane przez środowisko Fundacji Borussi w Olsztynie, rodzinnym mieście Ericha Mendelsohna, uznanego w świecie architekta.
"Wydaje nam się, że w takim miejscu, jakim jest Olsztyn - mieście o bogatej tradycji, ale i złożonych losach mieszkańców, ale i w takim czasie, w jakim teraz jesteśmy w Polsce i Europie, potrzebna jest przestrzeń do dialogu z innymi. Tym się zajmujemy od początku. Chodzi o to, by poznawać inne spojrzenia na historię i przyczyniać się do kształtowania postawy obywatelskiej wśród mieszkańców"- powiedziała PAP w środę prezes Fundacji Borussia Kornelia Kurowska.
Jak podają organizatorzy festiwalu, tolerancja i szacunek wobec inności, wrażliwość na różnorodność i dialog międzykulturowy to wartości, które towarzyszą wydarzeniom Festiwalu Mendelsohna.
Choć inauguracja Festiwalu Mendelsohna odbędzie się w czwartek, to już w środę widzowie będą mogli wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii Iris Nesher z Izraela w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Także w środę odbędzie się polsko-niemieckie seminarium dla edukatorów i nauczycieli w Domu Mendelsohna, a w pokazie pofestiwalowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" zaprezentowany zostanie film "Hummus".
W czwartek z czytelnikami spotka się pisarz Paweł Huelle, odbędę się także warsztaty architektoniczne dla uczniów. Przygotowano również wernisaż międzynarodowej wystawy malarstwa i koncert Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej "Hańba". W piątek wykład Żydzi w Prusach Wschodnich wygłosi dr Andreas Kossert z Berlina.
Erich Mendelsohn urodził się w 1887 r. w Olsztynie a zmarł w USA w 1953r. Projektował budynki uznawane do dziś za architektoniczne perły (np. wieża Einsteina w Poczdamie, czy dom towarowy Rudolf Petersdorff przy ul. Szewskiej we Wrocławiu). W Olsztynie istnieje budynek, którego projekt był pracą dyplomową Mendelsohna. To dawny żydowski dom przedpogrzebowy zbudowany w latach 1912-1913. W ostatnich latach został odrestaurowany i stał się jednym z olsztyńskich centrów kulturalnych. Nosi nazwę Domu Mendelsohna. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ itm/