16.08.2014 aktualizacja 19.07.2016

Festiwal muzyki dawnej Forum Musicum we Wrocławiu

Siedem koncertów muzyki dawnej znalazło się w programie rozpoczynającego się w sobotę we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu Forum Musicum. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Musica pro tabula - muzyka i rozkosze stołu”.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, organizatorom zależało na przełamaniu utrwalonej konwencji koncertu, która obecnie „przewiduje sztywny podział, polegający na tym, że z jednej strony znajdują się artyści, a z drugiej słuchająca ich i oklaskująca widownia”.

„Dawniej granie muzyki miało funkcję bardziej użytkową. Dlatego w trakcie tegorocznego festiwalu artyści będą inscenizować takie luźne sytuacje, gdy np. angielscy dżentelmeni pomiędzy utworami przy stole będą popijać wino, a Duo Sirocco będzie się częstować kawą” - dodał Dobrzański.

Jak podkreślił, muzyka towarzysząca biesiadowaniu uległa w czasach współczesnych trywializacji.

„W dawnych czasach przywiązywano do różnych uroczystości wielką wagę i na te okazje przygotowywano też twórczość najwyższej artystycznej próby, którą będzie można posłuchać podczas festiwalu” - mówił dyrektor.

W trakcie imprezy przewidziano również degustacje potraw przez widownię. Stanie się tak podczas zaplanowanego w klubokawiarni Mleczarnia koncertu „Pieśni, jadło i napitek”. Pieśni biesiadne i miłosne wykona zespół Klub Świętego Ludwika, a bard Jacek Kowalski będzie do nich recytować staropolskie przepisy i kierować przygotowaniem potraw. Koncert zakończy się degustacją przy muzyce.

Festiwal rozpocznie się koncertem zespołów Alta cappella oraz Les haulz et les bas, na którym będzie można wysłuchać muzyki towarzyszącej średniowiecznym ucztom.

W kolejnych dniach imprezy zaplanowano m.in. barokową muzykę angielską, którą podczas koncertu „The Perfect Gentleman’s Evening” zagrają Marek Nahajowski, Paweł Iwaszkiewicz na fletach podłużnych i Mateusz Kowalski na wiolonczeli.

Zespół Duo Sirocco zagra dziewiętnastowieczną muzykę salonową, a Lotz Trio modną w XVIII wieku Harmoniemusik, która była ulubioną oprawą spotkań towarzyskich odbywających się na świeżym powietrzu.

Podczas koncertu młodych wykonawców wystąpią laureaci Konkursu Schola Cantorum, Kalisz 2014 zespoły Juvenales Anime i Carmen Alacre.

Festiwal zakończy koncert „Muzyka na uroczystości ślubne z wrocławskich druków z XVI i XVII wieku”. Wykonają go śpiewacy wrocławskiego zespołu Ars Cantus, zespół instrumentów renesansowych z dominującą sekcją instrumentów dętych oraz tancerze wrocławskiego zespołu tańca dawnego Serenissima Wratislavia.

Festiwal Forum Musicum jest organizowany przez Narodowe Forum Muzyki i odbywa się we Wrocławiu od 2003 r. Jego tegoroczna edycja potrwa od 16 do 24 sierpnia. Koncerty będą się odbywały we wrocławskim Ratuszu, Auli Leopoldina i bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, bibliotece Ossolineum oraz klubokawiarni Mleczarnia. (PAP)

ros/ dym/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL