Kultura i sztuka po 1989 roku

13.07.2014 aktualizacja 19.07.2016

Festiwal muzyki folkowej "Dźwięki Północy"

Ośmiu wykonawców z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Polski zagra na rozpoczynającym się w środę w Gdańsku Festiwalu "Dźwięki Północy". To 32. edycja tej imprezy, której początki sięgają lat 70. ub. wieku - był to wówczas przegląd zespołów folklorystycznych z Kaszub.

"Ideą festiwalu jest promocja folku, ale nie w jego czystej formie, lecz przetworzonego przez nowoczesne pomysły. Bardziej więc chodzi tu o twórczość muzyczną inspirowaną folklorem. U niektórych wykonawców słychać też ślady jazzu" - powiedziała PAP Marta Korga-Bistram, rzecznik prasowy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego imprezę.

Wyjaśniła, że wśród gości tegorocznych „Dźwięków Północy” są artyści, którzy muzykę ludową traktują w bardzo nowatorski sposób. "Dobrym przykładem jest tu Wimme z Finlandii, który do joiku, tradycyjnego, szamańskiego śpiewu z tego kraju, dodaje nowoczesne i elektroniczne brzmienia" - poinformowała.

"Ideą festiwalu jest promocja folku, ale nie w jego czystej formie, lecz przetworzonego przez nowoczesne pomysły. Bardziej więc chodzi tu o twórczość muzyczną inspirowaną folklorem. U niektórych wykonawców słychać też ślady jazzu" - powiedziała PAP Marta Korga-Bistram, rzecznik prasowy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego imprezę.

Rzeczniczka NCK dodała, że "muzyka folkowa w krajach skandynawskich jest bardzo popularna. Edukacja w tym względzie jest prowadzona już od najmłodszych lat. Znajomość tradycji muzycznej jest tam powodem do dumy. I nie jest przypadkiem, że w Skandynawii odbywa się co roku wiele festiwali folkowych i etnicznych".

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Centrum św. Jana, zlokalizowanym w XIV-wiecznym kościele św. Jana. Ta gotycka świątynia jest użytkowana od 1995 r. przez NCK na cele kulturalne. Wśród imprez towarzyszących festiwalowi będą m.in. warsztaty instrumentalne i projekcje filmowe.

Wśród muzyków z zagranicy, którzy pojawią się na "Dźwiękach Północy", po raz pierwszy w Polsce wystąpią Svang (Finlandia) i Gjermund Larsen trio (Norwegia).

Svang jest kwartetem harmonijkowym. Muzycy na koncertach zachowują się w bardzo żywiołowy sposób. Czwarty, wydany w tym roku album zespołu - "Karja-La" jest mocno osadzony w fińskiej kulturze. Utwory nawiązują do muzyki ludowej i dzieł Jeana Sibeliusa.

Gjermund Larsen jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów na współczesnej scenie norweskiej muzyki tradycyjnej. Od kilku lat współpracuje z kontrabasistą Sondre Meisfjordem i pianistą Andreasem Utnema. Trio prezentuje szeroki wachlarz gatunków: od klasyki i muzyki współczesnej po jazz i pop, jak i tradycyjną muzykę ludową.

Na gdańskim festiwalu wystąpią także: Nordic Fiddlers Bloc (Norwegia/Szwecja/Wyspy Szetlandzkie), Wimme (Finlandia) i HabadeDuo (Dania). Nordic Fiddlers Bloc to trio trzech skrzypków grających muzykę z tradycji miejsc, z których pochodzą, a także szkockie i amerykańskie melodie. Wimme jest śpiewakiem z Laponii. Wydał do tej pory pięć płyt, w tym cztery z towarzyszeniem zespołu.

HabadeDuo to duet, który tworzą akordeonista Peter Eget i skrzypek Kristian Bugge. Grają razem od dziesięciu lat. W 2011 r. podczas rozdania Duńskich Nagród Muzyki Folkowej Bugge został uhonorowany tytułem "Duńskiego Artysty Folkowego Roku", a w tym samym roku ich zespół zdobył nagrodę w kategorii "Duński Album Folkowy Roku".

Polskę na Festiwalu "Dźwięki Północy" reprezentować będą: Kapela ze wsi Warszawa, Otako i Same suki. Kapela ze wsi Warszawa to najlepiej rozpoznawalna na świecie polska formacja grająca muzykę etniczną. Kapela zdobyła popularność awangardowymi interpretacjami muzyki z szeroko pojętego terenu Mazowsza.

Zespół Otako pochodzi z Suwałk. Słynie z częstych zmian stylistycznych i eksperymentów. Podstawą brzmienia grupy jest materiał muzyczny zebrany podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko.

Zespół Same suki tworzy pięć kobiet. W swojej muzyce wykorzystują m.in. sukę biłgorajską, archaiczny instrument smyczkowy. Grupa w swobodny sposób inspiruje się melodiami ludowymi z Mazowsza, Kujaw i Podhala.

Festiwal został zapoczątkowany jeszcze w latach 70. XX wieku jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych, by z czasem rozszerzyć swój zasięg o udział grup ludowych z Polski, wreszcie – przedstawicieli krajów nadbałtyckich. W latach 90. funkcjonował pod nazwą Festiwal Ludów Północy, a od 1999 r. organizowany jest jako "Dźwięki Północy". Od 2010 r. odbywa się co dwa lata.

Tegoroczna edycja "Dźwięków Północy" potrwa do 20 lipca. (PAP)

rop/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL