Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2018 aktualizacja 13.10.2018

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - od soboty

Wojciech Kilar, 2010 r. Fot. PAP/A. Grygiel Wojciech Kilar, 2010 r. Fot. PAP/A. Grygiel

Szósta edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej rozpocznie się w sobotę i potrwa do 20 października. Hasło przewodnie imprezy to „Klasyka współczesności”.

„Podczas najważniejszego, inaugurującego koncertu zaprezentujemy repertuar współczesny, który jednak doczekał się już miana klasyki. Przed nami niezwykle wymagający i nieczęsto grywany repertuar, będący absolutnym topem, jeśli chodzi o muzykę symfoniczną” – zapowiedział dyr. Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel.

Gościem sobotniego koncertu inaugurującego będzie polski pianista Piotr Paleczny, który z towarzyszeniem filharmoników gorzowskich wykona IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego.

Repertuar uzupełnią utwory Grażyny Bacewicz oraz Igora Strawińskiego.

„Koncert rozpocznie neoklasycystyczna Uwertura na orkiestrę (1943) Grażyny Bacewicz. Z kolei muzyka z baletu +Gra w karty+ Igora Strawińskiego wprowadzi melomanów w klimat imaginacyjny i magiczny” – powiedziała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

Drugim z festiwalowych wydarzeń będzie (19 października) występ perkusistów tworzących przedsięwzięcie "Drums2Dance". Będą im towarzyszyć tancerze, wokalistki oraz jeden z najlepszych freestylowców w Polsce.

„Bogactwo brzmień perkusyjnych przeplatać się będzie ze śpiewem i beatboxem oraz tańcem. Całość dopełnią wizualizacje i obrazy” – zapowiedziała Śliwińska.

Festiwal zwieńczy 20 października Gala Muzyki Filmowej. Podczas niej zabrzmią tematy muzyczne znane z amerykańskich superprodukcji, m.in. muzyka Hansa Zimmera, Johna Williamsa i Jamesa Hornera.

Publiczność usłyszy motywy z takich filmów jak: „Gladiator”, „Piraci z Karaibów”, „Harry Potter” i „Avatar”. Polskim akcentem gali będzie napisana przez Wojciecha Kilara suita z filmu „Dracula” Francisa Forda Copolli.

„Ta aranżowana na imponujące składy orkiestrowe muzyka to nie tylko część świata filmu, ale również ważny rozdział twórczości symfonicznej naszych czasów. Nowoczesność przeplata się w niej z tradycją nawiązującą do dzieł tak wybitnych symfoników jak Gustaw Mahler, Anton Bruckner czy Dymitr Szostakowicz” – wyjaśniła Śliwińska.

Dodała, że za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczoru Maciej Sztor – jeden z czołowych interpretatorów amerykańskiej muzyki filmowej pisanej na duże symfoniczne składy orkiestrowe. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL