Film "Kaskada", dokumentujący ostatnie lata istnienia najbardziej znanego bydgoskiego baru mlecznego, rozpoczął we wtorek 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu "Camera Obscura". W konkursie głównym startuje 15 filmów polskich i zagranicznych.
"Filmy i reportaże wybierane do udziału w głównym konkursie to opowieści, których akcja dzieje się nie tylko w Polsce, ale też w wielu zakątkach naszego globu. W drugim paśmie konkursowym rywalizować będą najlepsze polskie krótkie formy reporterskie" - poinformował Remigiusz Zawadzki, dyrektor festiwalu.
Na rozpoczęcie pokazów konkursowych przygotowano we wtorek premierowy seans filmu "Kaskada", autorstwa bydgoskiego twórcy, Dariusza Gackowskiego z grupy KolorOFFon.
Pokazy konkursowe odbywać się będą codziennie, do soboty, kiedy to wręczone zostaną nagrody festiwalu. Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego i 2 tys. euro dla najlepszego obrazu ufundował prezydent Bydgoszczy.
"Autor filmu zabierze widzów do słynnego, lecz już nieistniejącego, baru mlecznego, który mimo swej popularności przestał pasować do zmieniającego się Starego Rynku w Bydgoszczy. Gackowski zdążył uchwycić często zabawne i sentymentalne wypowiedzi ludzi stołujących się w miejscu, które zatrzymało się w minionej epoce. Będzie to jednocześnie pierwszy z seansów konkursowych" - zaznaczył Zawadzki.
Pokazy konkursowe odbywać się będą codziennie, do soboty, kiedy to wręczone zostaną nagrody festiwalu. Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego i 2 tys. euro dla najlepszego obrazu ufundował prezydent Bydgoszczy
W głównym konkursie pokazanych zostanie 15 filmów z Polski, Niemiec, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, z czego dziesięć pokazanych zostanie w Polsce po raz pierwszy. Każdego dnia odbywać się będą także warsztaty i seminaria dla młodych dziennikarzy, filmowców i artystów wizualnych.
Dodatkowo - po raz pierwszy na Camera Obscura - pojawi się wieczorne filmowe pasmo rozrywkowe pod wspólnym szyldem "F jak fałszerstwo". Będzie to seria mockumetów, czyli filmów przyjmujący formę satyry lub parodii, które są fikcją udającą film dokumentalny.
"Przegląd mockumentów rozpocznie pokaz klasyki w postaci +Zeliga+ Woody Allena z 1983 roku, nie zabraknie też współczesnych produkcji takich jak thriller sci-fi +Project monster+ czy wyśmienity film giganta streetartu Banksy’ego, +Wyjście przez sklep z pamiątkami+. Na zakończenie przeglądu zobaczymy +Rok diabła+, czyli fikcyjną opowieść o autentycznej postaci największego współczesnego czeskiego barda Jaromira Nohavicy w reżyserii wybitnego Petra Zelenki" - dodał Zawadzki.
Gala zakończenia festiwalu, podczas której wręczone zostaną nagrody, odbędzie się w sobotę, 27 października. (PAP)
olz/ mlu/