Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został członkiem European Festivals Association (Stowarzyszenia Festiwali Europejskich), działającego przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim – poinformowała w środę rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.
Przyjęcie gdańskiego festiwalu do grona najważniejszych europejskich festiwali odbyło się w środę podczas Arts Festivals Summit w Galway (Irlandia).
"To zarazem wyróżnienie, jak i wyzwanie dla naszego festiwalu. Dzięki członkostwu w EFA będziemy mogli na jeszcze większą niż dotąd skalę rozwijać współpracę z innymi festiwalami w Europie, aplikować wspólnie o granty, wspierać wymianę artystyczną między krajami oraz promować Polskę i Gdańsk na arenie międzynarodowej. To ważny krok dla rozwoju Festiwalu Szekspirowskiego" - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda.
European Festivals Association (Stowarzyszenie Festiwali Europejskich) to międzynarodowa platforma, zrzeszająca największe festiwale, wyróżniające się nie tylko najwyższym poziomem artystycznym, ale także promujące współpracę na szczeblu lokalnym i międzynarodowym, w szczególności prezentujące kulturowe bogactwo Europy.
Stowarzyszenie EFA powstało w 1952 roku i reprezentuje obecnie ponad 100 festiwali - muzycznych, tanecznych, teatralnych i multidyscyplinarnych – wraz z narodowymi festiwalami i organizacjami kulturalnymi z blisko 40, głównie europejskich, krajów. Oficjalna siedziba EFA znajduje się w Gandawie (Belgia). Stowarzyszeniem zarządza Zgromadzenie Ogólne, które spotyka się raz w roku.
Hajdysz wyjaśniła, że EFA wspiera współpracę artystyczną między festiwalami, oferuje też programy dla nowych menedżerów festiwali oraz artystów. Prowadzone przez stowarzyszenie portale internetowe: efa-aef.eu oraz festivalfinder.eu są międzynarodowymi centrami poświęconymi odbiorcom i organizatorom festiwali europejskich, promującymi rozwój turystyki kulturowej i rozwój festiwali artystycznych oraz ich publiczności.
Od 2015 r. przyznaje EFFE Award Europe for Festivals, Festivals for Europe. Gdański Festiwal Szekspirowski otrzymał ją w 2017. Wraz z poznańskim Festiwalem Malta są jedynymi polskimi festiwalami mogącymi poszczycić się tą nagrodą.
EFFE Award przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie festiwali w rozwój kultury oraz społeczności, wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania.
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest organizowany od 1997 roku. Jego historia sięga 1993 r., kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.
Festiwal Szekspirowski organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie ponad 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 225 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów.
W dotychczasowej historii festiwalu publiczność zobaczyła spektakle takich twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Łącznie, podczas dotychczasowych edycji, swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ aszw/