Nagrana przez Poznańskich Filharmoników pod dyrekcją Łukasza Borowicza płyta z II i III Symfonią Feliksa Nowowiejskiego została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA 2019. Wydawnictwo było światową premierą fonograficzną.
ICMA (International Classical Music Awards) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. Na początku tego roku poznańska filharmonia otrzymała ICMA 2018 za nagranie oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego. Dwupłytowy album został wydany przez niemiecką wytwórnię cpo.
"Z ogromną radością informujemy, że po raz kolejny otrzymaliśmy nominację do tej prestiżowej nagrody. Nagranie symfonii - II i III – Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, zarejestrowane przez wytwórnię DUX, znalazły się na liście płyt nominowanych do ICMA 2019 w kategorii muzyki symfonicznej” – poinformowała w sobotę filharmonia.
Wśród nominowanych w tej kategorii są m.in. płyty z II Symfonią Leonarda Bernsteina w nagraniu Berlińskich Filharmoników i Krystiana Zimermana pod batutą Simona Rattle’a czy symfonie Dymitra Szostakowicza (4 i 11) w wykonaniu Boston Symphony Orchestra pod batutą Andrisa Nelsonsa.
Filharmonia przypomniała, że płyta z symfoniami Nowowiejskiego była światową premierą fonograficzną. W 2018 roku otrzymała nagrodę Supersonic Pizzicato Award przyznawaną przez luksemburski magazyn muzyczny Pizzicato. Nagrania dokonano w sierpniu i wrześniu 2017 r. w Auli Uniwersyteckiej – sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej.
Zwycięzcy nagród ICMA zostaną ogłoszeni 17 stycznia 2019 r. Wręczenie nagród nastapi w maju w Szwajcarii.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.
Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", opery "Legenda Bałtyku", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ drag/