"Mgnienia piękna. Dwa stulecia fotografii litewskiej" oraz "Socmodernizm. Architektura za żelazną kurtyną" to wystawy, które w 2023 roku planuje otworzyć Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
"Galeria MCK inauguruje rok 2023 twórczością Małgorzaty Mirgi-Tas, której wystawa, otwarta w grudniu 2022 roku, będzie pokazywana do początku marca. Prezentacji dorobku tej artystki towarzyszy album zawierający teksty analizujące znaczenie jej sztuki" - powiedziała w środę podczas spotkania z dziennikarzami Agata Wąsowska-Pawlik. Dyrektorka MCK zwróciła uwagę, że kolejne działania MCK będą nawiązywać do przypadających w tym roku rocznic, w tym 700-lecia Wilna, które jest partnerskim miastem Krakowa.
"Włączając się w urodzinowe obchody, latem zaprosimy na wystawę +Mgnienia piękna. Dwa stulecia fotografii litewskiej+, a jesienią do lektury +Historii Litwy dla wszystkich+ autorstwa Tomasa Venclovy, która ukaże się jako dwudziesty trzeci tom serii Biblioteka Europy Środka" - zapowiedziała Agata Wąsowska-Pawlik.
Wystawa przygotowywana we współpracy z Litewskim Stowarzyszeniem Fotografów ma być pierwszą tak obszerną prezentacją fotografii litewskiej w Polsce i zaprezentować ma prace dziewiętnastowiecznych pionierów, dwudziestowiecznych klasyków gatunków oraz przedstawicieli najmłodszej generacji twórców.
"Rzadko się zdarza, żeby jakaś kultura, kraj, naród tak świetnie wypowiedział się w określonym medium, w tym przypadku w fotografii. Z jednej strony chcemy więc pokazać fenomen litewskiej szkoły fotografii, ale sam fenomen tej szkoły, który jest zjawiskiem z drugiej połowy XX wieku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Fotografików Litewskich rozciągamy na całe dwa stulecia fotografii. To doskonała okazja, żeby opowiedzieć o Litwie i pokazać, w jaki sposób fenomen XX-wiecznej litewskiej fotografii jest zakorzeniony w tym, jak fotografowano Litwę i Wilno dużo wcześniej" - podkreślił zastępca dyrektora ds. programowych Łukasz Galusek. "Ryzykuję stwierdzenie, że gdy pojawiła się fotografia, Wilno stało się najbardziej fotogenicznym miastem Europy" - dodał.
Wystawa będzie dostępna dla publiczności od czerwca do września. Z końcem roku MCK otworzy natomiast ekspozycję "Socmodernizm. Architektura za żelazną kurtyną". Jak zapowiadają dyrektorzy Centrum, będzie ona stanowić panoramiczny obraz najciekawszych realizacji socmodernistycznych z całej Europy Środkowej i zaproponuje wspólny klucz do odczytania powojennej architektury tego regionu. Podkreślają, że w niesprzyjających warunkach projektanci za żelazną kurtyną potrafili utrzymać oryginalny charakter swoich prac i zachować wolność artystyczną.
"Nie mamy słownictwa, które by w sposób pozytywny opisywało tamten świat, chociaż od wielu lat obserwujemy trend do tego, żeby zacząć doceniać myśl architektoniczną i dziedzictwo tej architektury. W każdym z krajów środkowoeuropejskich już zauważalny jest trend przynajmniej rozpoznania tego, co mamy wartościowe" - zaznaczył Łukasz Galusek. "Nie było dotąd prób spojrzenia całościową na architekturę drugiej połowy XX wieku od Bałtyku po Morze Czarne. My chcemy spróbować to zrobić i spróbować wyświetlić najważniejszych jej twórców" - dodał dyrektor MCK.
Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Centrum zapowiedzieli również wydarzenia związane z 45-leciem wpisu Krakowa na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO oraz 45-leciem powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jak podkreśliła Agata Wąsowska-Pawlik, miasto – a w szczególności Kraków – jest częstym kontekstem dla działalności MCK, a udział w projektach zaplanowanych w związku z tymi rocznicami będzie miał na celu pokazanie, że krakowska metropolia jest najważniejszym polskim laboratorium refleksji nad dziedzictwem kulturowym.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/