O Litwie, historii litewskiej fotografii oraz relacjach między polską i litewską kulturą fotograficzną opowiada wystawa „Litwa. Dwa stulecia fotografii”, która zorganizowało Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Prace wybrane na ekspozycję reprezentują dwa stulecia litewskiej fotografii, od XIX-wiecznych poszukiwań pionierów tego medium, XX-wiecznych klasyków gatunku po prace współczesnych artystów. W sumie w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie od piątku będzie można obejrzeć ponad 180 pojedynczych prac i 20 albumów fotograficznych prezentujących fotografie 30 twórców.
"Ta wystawa opowiada o dwóch stuleciach fotografii, ale także o dwóch stuleciach kształtowania się nowoczesnej tożsamości Litwy, gdy chodzi o tożsamość kulturową i wizerunek tej kultury, państwa, tej wspólnoty" – mówi PAP Adam Mazur, kurator wystawy. "Celem wystawy było opowiedzenie o Litwie w inny sposób; poprzez zdjęcia, które są jednym z najważniejszych formatów wypowiedzi dla Litwinów i Litwinek" – dodaje.
Twórcy ekspozycji wskazują, że litewscy fotografowie, otwarci na innowacje, eksperymentowali z różnymi technikami i koncepcjami, poszukując własnego artystycznego głosu. Na szeroką panoramę historii tego medium składają się zarówno kanoniczne prace uznanych twórców, jak również dzieła mniej znanych artystów, w tym dorobek twórców emigracyjnych.
"Wystawa nie jest klasyczną lekcją fotografii, raczej skupiamy się wokół wybranych wątków i tematów" – zaznacza kuratorka Natalia Żak. "Są więc pionierzy fotografii, jest wśród tematów miasto, natura, są artyści, którzy koncentrują się szczególnie na pracy z ciałem przed obiektywem, są także zdjęcia-opowieści o uważności – piękne, artystowskie, kontemplacyjne, wynikające z obserwacji zwykłej czy nawet banalnej codzienności" – wymienia.
Na wystawie prace takich twórców, jak Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski, Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis zestawione są z fotografiami kolejnej generacji artystów, jak Tadas Kazakevičius, Indre Šerpytyte czy Paulius Petraitis. Wystawa przypomina również o związkach między litewską i polską kulturą fotograficzną. Obok ujęć Wilna autorstwa Jana Bułhaka pojawiają się prace współczesnych artystów, w tym litewsko-polskiego duetu Egle Kulbokaite i Doroty Gawędy.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od piątku. Tego dnia o godz. 18 odbędzie się też otwarte spotkanie z litewskimi artystami, których prace są eksponowane w MCK. Rozmowa rozpocznie się o godz. 18 w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25.
Wystawa "Litwa. Dwa stulecia fotografii" wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna. (PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/