Kultura i sztuka po 1989 roku

24.11.2018

Grudzień w Filharmonii Gorzowskiej w świątecznej atmosferze

Sala koncertowa Filharmonii Gorzowskiej. Fot. PAP/L. Muszyński Sala koncertowa Filharmonii Gorzowskiej. Fot. PAP/L. Muszyński

Koncert symfoniczny i familijny, mikołajkowe pokazy najnowszego musicalu, wspólne kolędowanie, a na koniec roku gala z trzema tenorami w roli głównej – to wydarzenia zaplanowane na grudzień w Filharmonii Gorzowskiej – poinformowała rzecznik Filharmonii Urszula Śliwińska.

W ostatnim dniu listopada będzie miała miejsce premiera najnowszego musicalu „Dogonić Pippi”. Będzie to piąta tego typu produkcja gorzowskiej filharmonii. W jej realizacji biorą udział dzieci oraz młodzież z Gorzowa i okolic – w sumie na scenie zaprezentuje się prawie 80 młodych artystów.

„+Dogonić Pippi+ będzie najbardziej wesołym i kolorowym musicalem z dotychczas wystawianych. Wraz z młodymi artystami na scenie wystąpią muzycy Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w utworach inspirowanych takimi gatunkami jak hip-hop, funky i jazz” – zapowiedziała Śliwińska.

Dodała, że dwa kolejne pokazy musicalu odbędą się 2 i 6 grudnia, a dla grup zorganizowanych od 3 do 6 grudnia br.

Kolejną propozycją, tym razem już w świątecznym klimacie, będzie zaplanowany na 7 grudnia „Koncert zimowy” z Concerto grosso nr 8 g-moll „Na Boże Narodzenie” Arcangelo Corellego, koncertami fletowymi Antonia Vivaldiego i Serenadą E-dur na orkiestrę smyczkową Antonína Dvořáka.

Również w duchu świątecznym odbywać się będzie grudniowa Akademia Muzyki. To warsztaty edukacyjne dla szkół i przedszkoli prowadzone przez muzyków Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Spotkania zaplanowano od 10 do 13 grudnia.

„Polskie kolędy i pastorałki to już stały element grudniowego muzykowania. Przy okazji przedświątecznego śpiewania, opowiemy o barwnej i ginącej już tradycji kolędowania oraz o towarzyszących jej zwyczajach i postaciach, które trochę bawią, trochę straszą” – powiedziała przygotowująca warsztaty Anna Rutkiewicz.

Z kolei 16 grudnia odbędzie się koncert familijny pt. „Wypatrując Gwiazdki” w wykonaniu uczniów i nauczycieli gorzowskiej szkoły muzycznej I i II stopnia. Podczas koncertu zabrzmią najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki o świętach.

Grudniowy repertuar zamknie 31 grudnia Wielka Gala Sylwestrowa. Jej gwiazdami będą trzej znani, polscy tenorzy: Rafał Bartmiński, Paweł Skałuba i Krzysztof Marciniak. W towarzystwie gorzowskich filharmoników zaśpiewają najsłynniejsze pieśni neapolitańskie i latynoamerykańskie oraz największe szlagiery Jana Kiepury.

„Nie zabraknie też przebojowej muzyki orkiestrowej. Repertuar, który wypełni program ostatniego koncertu w roku to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. W sylwestrowy wieczór na naszych gości czekać będzie również elegancki bankiet oraz lampka szampana, którą o północy wzniesiemy noworoczny toast” – dodała rzecznik Filharmonii Gorzowskiej. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL