Zespół Within Temptation, Kortez, Natalia Nykiel, Sarsa to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią w Rzeszowie na tegorocznym festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
W programie festiwalu znajdzie się łącznie 40 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, w tym koncert główny z udziałem gwiazd muzyki z Polski i zza granicy, którzy wystąpią w tzw. kolektywach. Na program imprezy złożą się ponadto wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i animacje dla dzieci. Z okazji festiwalu Rzeszów odwiedzi łącznie 150 artystów z 10 krajów.
Będzie to 6. edycja Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Stadion jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz szósty, ale po raz czwarty będzie częścią Wschodu Kultury.
Stadion oficjalnie otworzy w czwartkowy wieczór spektakl „Preludium Słowiańskie”, który przy Fontannie Multimedialnej pokaże grupa Art Color Ballet. Artyści przy udziale muzyki, tańca, pieśni, bodypaintingu (sztuka malowania ciała) i światła UV przedstawią widowisko będące współczesną interpretacją świata prasłowiańskiego, z bogactwem jego wierzeń i obrzędów.
Największym wydarzeniem Stadionu będzie koncert główny, który co roku przyciąga tysiące widzów i stał się już kulturalną wizytówką miasta. Drugiego dnia imprezy, w piątkowy wieczór na scenie ustawionej na Stadionie Miejskim w Rzeszowie zagrają międzynarodowe kolektywy.
Jak poinformowała PAP Dagmara Śliwa z Estrady Rzeszowskiej, współorganizatora Stadionu publiczność będzie mogła usłyszeć w niecodziennych duetach takich artystów jak: Natalia Nykiel i Golden Parazyth z Litwy; Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss z Ukrainy; Skubas i Jono McCleery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsa i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji.
Koncert otworzy występ Korteza wraz z zespołem, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Within Temptation, z którym, w ramach kolektywu, wystąpi Piotr Rogucki.
Muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie także koncert ukraińskiej artystki Jamali, laureatki Eurowizji 2016, który odbędzie się w sobotę wieczorem na Rynku, a jako support zagra folkowy zespół AtmAsfera z Ukrainy. Wśród muzycznych propozycji Stadionu znajdzie się jeszcze koncert Art Celebration: History of the Rhythm, w którym wystąpią tacy artyści jak Michał Urbaniak, Ten Typ Mes, Art Celebration Band, Dj Eprom, Te-tris, Numer Raz, Katarzyna Rościńska, Zbigniew Jakubek.
Mimo, że oficjalne otwarcie Stadionu odbędzie się w czwartek wieczorem, to już od rana odbywać się będą różne wydarzenia związane z festiwalem. Będzie można oglądać np. plenerową galerię sztuki w formie labiryntu „Marzenia Artysty”; pokaz ukraińskich animacji dla dzieci użyczonych przez Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki; czy muzyczno-wizualny performance Aleksandra Wnuka „Alarm”.
Jedną z atrakcji pierwszego dnia imprezy będzie także przedstawienie „Romantyzm – Nowe Oczyszczenie”, na który zaprasza rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o teksty polskich romantyków, ale został zaaranżowany w nowoczesnej, futurystycznej formie.
Na uwagę – zdaniem Śliwy - zasługuje też spektakl „Jak to niegrzecznym bywa źle”, w którym twórcy inspirując się wierszami dla dzieci XIX-wiecznego pisarza i psychiatry Heinricha Hoffmanna, stworzyli niepokojące przedstawienie pełne dziwnych, neurotycznych postaci, dzielących się z odbiorcą swoimi fobiami, lękami i psychozami.
Wśród propozycji teatralnych festiwalu znalazła się jeszcze interpretacja sztuki Sławomira Mrożka „Emigranci” według Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra; czy spektakl „Szczur” teatru Beautiful Flowers, z muzyką na żywo, obfitujący w humor i niespodziewane zwroty akcji.
W programie Stadionu znajdzie się też wiele wystaw, m.in. grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia”; plakatów Adeliny Gde. Będzie można zobaczyć interaktywną instalację audiowizualną „Słowiańskie Bestie”, w której bohaterowie baśni oraz słowiańskich opowieści i legend połączą korzenie krajów Partnerstwa Wschodniego takich jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Postacie zostaną ożywione w formie 3D.
Niezwykłą atrakcją będzie również video mapping 3D „Światłem odbudowane”, prezentujący architekturę Lwowa w formie video mappingu 3D inspirowanego fotografią artystyczną Aleksieja Iutina. Przez cały czas festiwalu odbywać się będą warsztaty fotografii techniką mokrego kolodionu; w ramach projektu „Twarze Miasta” rysowane będą portrety mieszkańców i turystów, które następnie zostaną sfotografowane i wydrukowane tworząc zarys herbu miasta - krzyż maltański.
Program festiwalu uzupełni turniej tańca break dance, na który zostali zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz KISFF - International Short Film, czyli pokaz krótkometrażowych filmów reżyserów z Ukrainy i krajów Grupy Wyszehradzkiej.
W czasie Stadionu odbywać się będą też liczne spotkania autorskie, warsztaty. Nie zabraknie również propozycji dla dzieci, a wśród nich znajdą się animacje, warsztaty, wystawy, spektakle, gra miejska.
Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia Art & Music Festival - planowana jest w Lublinie w lipcu; a we wrześniu w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar.
Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny, impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Europejski Stadion Kultury był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. Od 2013 roku do imprezy dołączył Białystok, i od tego czasu w tych trzech miastach realizowany jest wspólny projekt Wschód Kultury.
Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa wraz z Estradą Rzeszowską, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublina.(PAP)
api/ mow/