Patrycja Markowska, Natalia Przybysz, Kasia Kowalska, Tanita Tikaram, Dakh Daughters, The Fratellis znajdą się wśród gwiazd, które wystąpią w Rzeszowie na 5. Europejskim Stadionie Kultury. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia Art & Music Festival - planowana jest w Lublinie w dniach 8-12 lipca; a od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz piąty, ale po raz trzeci jest częścią Wschodu Kultury.
W programie tegorocznego Stadionu znalazło się ponad 30 różnych projektów kulturalnych. Będą to wystawy, happeningi, fora i kluby dyskusyjne, a także spektakle teatralne i muzyczne. Trzonem imprezy są koncerty muzyczne. Przed rzeszowską publicznością zaprezentuje się prawie 200 twórców z dziewięciu krajów świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Stadion muzycznie zainauguruje w czwartek wieczorem koncert Tryptyk Ormiański oparty na repertuarze tradycyjnych ludowych pieśni ormiańskich w jazzowych interpretacjach, uzupełnionych brzmieniem tradycyjnych instrumentów ormiańskich takich jak duduk czy oud. W koncercie pod batutą Mikołaja Blajdy wystąpią polscy muzycy jazzowi i soliści z Armenii.
Zdaniem Eweliny Jurasz z Estrady Rzeszowskiej, współorganizatora wydarzenia, największym wydarzeniem Stadionu będzie koncert główny, który co roku przyciąga tysiące widzów. Na scenie ustawionej na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, w piątek wieczorem, przed festiwalową publicznością wystąpią w nietypowych duetach, tzw. kolektywach – podobnie jak w minione lata - artyści polscy i zagraniczni.
Publiczność będzie mogła usłyszeć takich artystów jak: Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada), Marika & ONUKA (Ukraina), Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja).
W finale koncertu głównego wystąpi The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.
W programie Stadionu znalazły się koncerty artystów reprezentujących różnorodną muzykę i style muzyczne, m.in. jazz, muzykę klezmerską, elektroniczną, hip-hop.
Pod hasłem Klezmer & World zagrają w sobotę Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele. Rzeszowski zespół zaprosił do współpracy Tomasza Nowaka – trębacza i kompozytora, Adeb’a Chamoun’a – Syryjczyka grającego na darbuce, Eskaubei – pioniera hip-hopu na Podkarpaciu.
Wydarzeniem Stadionu będzie także prapremiera multimedialnego widowiska inspirowanego kulturą orientu - Szeherezada. Jest to historia opowiedziana muzyką, tańcem i światłem, a libretto do niej jest powiązane z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”.
Muzyczne propozycje festiwalu zakończy w niedzielę Art Celebration - Urban Sound & Vision. Artyści, z udziałem Andrzeja Smolika z zespołem oraz przedstawicielami U Know Me Records, zaprezentują nowe trendy w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej. Ich występy uzupełnią wizualizacje ukazujące motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.
Oprócz propozycji muzycznych organizatorzy Stadionu zapraszają na zawody taneczne breakdance, warsztaty bębniarskie, kulinarne, zdobienia ciała i tradycyjnych tańców polskich, warsztaty fotograficzne np. fotografii otworkowej, które będą połączone z wystawami, czy na plener fotograficzny „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”.
Sztukę w przestrzeni miejskiej eksponować będzie projekt MUR-ART, gdzie pokazane zostaną wielkoformatowe reprodukcje prac polskich i ukraińskich artystów. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć funk-futurystyczny spektakl przygotowany przez ukraiński teatr Beautiful Flowers.
W programie Stadionu znalazły się jeszcze m.in. spotkania wokół literatury, połączone z dyskusjami, czy polsko-ukraińskie spotkania „Wolontariat ponad granicami” w Młodzieżowym Klubie Festiwalowym.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
„Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej” –podkreśliła Jurasz.
Europejski Stadion Kultury był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. Od 2013 roku do imprezy dołączył Białystok, i od tego czasu w tych trzech miastach realizowany jest wspólny projekt Wschód Kultury.
Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa wraz z Estradą Rzeszowską, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublina.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ par/