Oddanie do użytku budynku wrocławskiej filii PWST w Krakowie, podpisanie umowy o digitalizacji archiwów TVP, uruchomienie portalu Muzykoteka Szkolna - to wybrane projekty realizowane podczas 100 dni kadencji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Ministerstwo kultury przygotowało prezentację podsumowującą pierwsze 100 dni drugiej kadencji szefa resortu kultury.
W latach 2012-15 resort ma koncentrować się na kontynuacji inwestycji rozpoczętych w poprzedniej kadencji Zdrojewskiego; minister w ciągu ostatnich kilku miesięcy uczestniczył w uroczystościach oddania do użytku inwestycji realizowanych m.in. dzięki wykorzystaniu środków europejskich.
Rok 2012 ma być okresem, w którym resort będzie zajmować się realizacją prawie 200 inwestycji za ponad 800 mln zł. Zakończone mają zostać m.in.: Teatr Stary w Lublinie (marzec), Opera Podlaska w Białymstoku (wrzesień), Opera Leśna w Sopocie (sierpień). Po kapitalnym remoncie jesienią tego roku zostanie uruchomione warszawskie zabytkowe kino "Iluzjon".
W grudniu 2011 r. minister Bogdan Zdrojewski wziął udział w oficjalnym oddaniu do użytku rozbudowanego budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W styczniu oddano do użytku nową siedzibę Filharmonii Świętokrzyskiej – Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach, a w lutym - podpisano list intencyjny dotyczący konserwacji i remontu Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Także w lutym podpisano umowę o dofinansowanie kolejnego etapu prac konserwatorskich elewacji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie z unijnych środków.
Rok 2012 ma być okresem, w którym resort będzie zajmować się realizacją prawie 200 inwestycji za ponad 800 mln zł. Zakończone mają zostać m.in.: Teatr Stary w Lublinie (marzec), Opera Podlaska w Białymstoku (wrzesień), Opera Leśna w Sopocie (sierpień). Po kapitalnym remoncie jesienią tego roku zostanie uruchomione warszawskie zabytkowe kino "Iluzjon".
Nagrodą za efektywne wykorzystanie środków europejskich przez resort kultury było przyznanie w grudniu 2011 roku przez Komisję Europejską dodatkowych pieniędzy. Na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego przeznaczono 25,8 mln euro, na poprawę stanu infrastruktury kultury oraz zwiększenie dostępu do kultury - 21,6 mln euro, na rozwój infrastruktury szkolnictwa artystycznego - 16 mln euro.
Zdrojewski na początku obecnej kadencji zapowiadał dbałość o budowanie domeny publicznej. Pod koniec stycznia Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny podpisały umowę w sprawie digitalizacji archiwów TVP realizowaną w ramach środków Programu Wieloletniego KULTURA+ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeszcze w tym roku niektóre polskie filmy sprzed II wojny światowej będą bezpłatnie dostępne w Internecie. Na liście są m.in. filmy dokumentalne Marii Zmarz-Koczanowicz, Andrzeja Fidyka czy Piotra Szulkina; audycje edukacyjne: "Abecadło dźwięku", "Dzieje jednego wynalazku", "Tajniki matematyki", "Klub prof. Tutki: Profesor Tutka wśród melomanów" w reż. Andrzeja Kondratiuka, przedstawienia Teatru Telewizji.
Minister kultury wielokrotnie podkreślał, że - podobnie jak w poprzedniej kadencji - w jego resorcie dużą wagę przykładać będzie się do edukacji artystycznej i kulturalnej. Temu też ma służyć uruchomienie w grudniu zeszłego roku portalu Muzykoteka Szkolna. To projekt przygotowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z ministerstwem kultury. Portal został stworzony z myślą o uczniach klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjalistach, licealistach, studentach, nauczycielach muzyki. Gromadzi utwory do słuchania, artykuły dotyczące historii muzyki i poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych, lekcje i wywiady w formie multimedialnej. Pojawią się także aplikacje do nauki nut i muzyczne gry interaktywne. Serwis prezentować będzie także aktualne informacje o wydarzeniach muzycznych w Polsce oraz mini relacje z imprez, warsztatów i koncertów.
Ministerstwo zmodyfikowało też system naboru wniosków do programów ministra kultury, dzięki którym można ubiegać się o dofinansowanie rozmaitych projektów kulturalnych i artystycznych np. festiwali, przeglądów, wydawnictw. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie nowego systemu elektronicznego. Pozwolił on na to, by beneficjenci na bieżąco obserwowali stan swojego wniosku, mogą też eliminować dzięki temu błędy. Zmniejszyła się zatem liczba wniosków błędami formalnymi. Wśród wniosków na 2011 rok 20 proc. miało błędy; wśród tych na 2012 roku - 7 procent. (PAP)
agz/ ls/ ura/