Poeta i muzyk z Iraku Umar Abdul–Nasser to pierwszy z pisarzy, który znalazł schronienie we Wrocławiu dzięki Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców – ICORN. Miasta, które należą do ICORN oferują opiekę literatom, którzy w swojej ojczyźnie są prześladowani.
Wrocław przystąpił do ICORN jesienią 2015 r. Irakijczyk Umar Abdul–Nasser to pierwszy z pisarzy, któremu stolica Dolnego Śląska udziela schronienia. Współpracą z artystą oraz opieką nad nim zajmie się Wrocławski Dom Literatury.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że Wrocław to miasto wolności. „Miasto, które pamięta mroczne czasy komunizmu i represje, które dotykały zaangażowanych w walce o wolność wrocławskich artystów. Dlatego zaangażowaliśmy się w ICORN i będziemy pomagać represjonowanym pisarzom z całego świata. Zapewnimy im bezpieczeństwo i dobre warunki do życia oraz twórczości” – powiedział w poniedziałek Dutkiewicz.
Abdul–Nasser ma 32 lata, specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając swoje utwory do autorskiego akompaniamentu muzycznego. Pochodzi z Mosulu. Od września 2014 r. musiał się ukrywać, gdyż groziła mu śmierć z rąk bojówkarzy Państwa Islamskiego. Uznali oni jego twórczość za niezgodną z prawem islamskim.
Do sieci ICORN, która powstała w 2005 r. należy kilkadziesiąt miast oferujących pisarzom bezpieczny azyl. Z ich pomocy korzystają pisarze, dziennikarze bądź blogerzy prześladowani we własnych krajach, nie tylko przez władze, ale również przez różne ugrupowania. Z polskich miast do sieci należy, oprócz Wrocławia, także Kraków.
Z pomocy ICORN korzystała m.in. noblistka Swietłana Aleksijewicz, która mieszkała w latach 2006-08 w Goeteborgu.(PAP)
pdo/ pat/