Kultura i sztuka po 1989 roku

05.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Jakub Szamałek uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru

Jakub Szamałek, autor powieści „Czytanie z kości” otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2015 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Nagrodę w wysokości 25 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: „Wampir” Wojciecha Chmielarza, „Piąty Beatles” Mariusza Czubaja, „Zbrodnia w szkarłacie” Katarzyny Kwiatkowskiej, „Kasacja” Remigiusza Mroza i „Zaginięcie” tego samego autora, oraz „Gwiazdozbiór” Marty Zaborowskiej.

„Czytanie z kości” to powieść, której fabuła osadzona jest w starożytności oraz w czasach współczesnych. Autor snuje opowieść o dwóch śledztwach dotyczących zbrodni, które się ze sobą łączą, pomimo że dzieli je ponad 2,5 tys. lat.

Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku, w tym roku zostali wyróżnieni: amerykańska pisarka Tess Gerritsen, francuski pisarz i scenarzysta Pierre Lemaitre oraz brytyjski autor bestselerów kryminalnych Peter Robinson.

Przyznano również Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Jej laureatem został Remigiusz Mroz, autor powieści "Pochłaniacz".

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej, lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r., jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który potrwa we Wrocławiu do niedzieli, odbywają się spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady i panele dyskusyjne.(PAP)

pdo/ mmi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL