Kultura i sztuka po 1989 roku

27.08.2019

Jan Komasa zaprezentuje „Boże Ciało” na festiwalu filmowym w Toronto

Materiały prasowe. Materiały prasowe.

Najnowszy film Jana Komasy „Boże Ciało” będzie miał swoją północnoamerykańską premierę podczas tegorocznego 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TIFF w Toronto, który rozpoczyna się 5 września.

Film zostanie zaprezentowany w sekcji współczesnego kina światowego, w ramach której wyświetlone zostaną obrazy z 48 krajów, w tym zdobywca Grand Prix z tegorocznego festiwalu w Cannes, "Atlantique" w reżyserii Mati Diop. Sekcję otworzy film afgańskiego reżysera Atiqa Rahimiego "Our Lady of the Nile".

Jak podał we wtorek organizator wydarzenia, Jan Komasa będzie jednym z festiwalowych gości.

Film Komasy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia. Razem z nim grają: Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn i Leszek Lichota.

CZYTAJ TAKŻE

Ogólnoświatowa premiera filmu odbędzie się 2 września podczas 76. festiwalu filmowego w Wenecji. W Polsce film zakwalifikowany został do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 16-21 września. Do kin trafi w październiku.

W zeszłym roku Polskę w Toronto reprezentował film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", który został zaprezentowany w sekcji pokazów specjalnych. Wcześniej Pawlikowski prezentował podczas TIFF "Idę", za którą otrzymał nagrodę stowarzyszenia krytyków międzynarodowych (FIPRESCI).

44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa od 5 do 15 września. Imprezę otworzy pokaz dokumentu "Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band" w reżyserii Kanadyjczyka Daniela Rohera, opowiadający historię zespołu rockowego The Band.

Na zamknięcie zaplanowano pokaz "Radioactive", filmu biograficznego o Marii Skłodowskiej-Curie nakręconego przez irańsko-francuską reżyserkę Marjane Satrapi (twórczyni "Persepolis") z Rosamund Pike w roli głównej.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL